PolecanyBiznes.plBiznesKobiecy BiznesProgram Biznes w Kobiecych Rękach – kompendium wiedzy
Program Biznes w Kobiecych Rękach

Program Biznes w Kobiecych Rękach – kompendium wiedzy

Dlaczego musisz z niego skorzystać?

przez Renata Zielezińska

Przedsiębiorcze osoby nieustannie poszukują możliwości rozwoju. Niektórzy od dawna marzą o założeniu i rozwijaniu własnego biznesu. U innych podobny pomysł zrodził się niedawno. Bez wątpienia potrzebują wsparcia na starcie. A różnego typu programy wsparcia, programy akceleracyjne i programy grantowe to doskonałe rozwiązanie. Udział w nich zapewnia mnóstwo korzyści. Pomaga zdobyć wiedzę, nabyć i szlifować umiejętności, poszerzać kontakty biznesowe. A dodatkowo zyskać pewność siebie i dowiedzieć się jak promować własny biznes. Jednym z takich projektów jest Biznes w Kobiecych Rękach. Zapraszam na wywiad z Magdaleną Jeżyńską, przedstawicielką Sieci Przedsiębiorczych Kobiet.

 

Czym jest program Biznes w Kobiecych Rękach?

Biznes w Kobiecych Rękach to pierwszy i największy tego typu akcelerator. Naszym celem jest kompleksowe wsparcie przedsiębiorczości kobiet poprzez dostarczenie im wiedzy, narzędzi do rozwoju i umożliwianie budowania sieci kontaktów.

To już dziewiąta edycja. Od 2014 roku dzięki niemu ponad 450 kobiet podniosło swoje kompetencje biznesowe, ale też zyskało wiarę we własne siły. Wśród biznesów, które rozwinęły się dzięki Programowi, są między innymi: Szumisie, Undress Code, Hagi, Siostry Plotą, My Magic Essence czy DOBRO Jewellery.

Biznes w Kobiecych Rękach jest autorskim projektem Sieci Przedsiębiorczych Kobiet, który zajął pierwsze miejsce w konkursie Central European Startup Awards 2018 w kategorii Best accelerator or incubator. Program jest realizowany przy wsparciu finansowym Citi Foundation w Nowym Jorku oraz wsparciu merytorycznym Fundacji Citi Handlowy im. L. Kronenberga.

W ramach programu działa Klub Mentorek Sieci Przedsiębiorczych Kobiet. Do Klubu każdego roku należy ponad 150 kobiet, które edukujemy w zakresie mentoringu. Mentorki wspierają uczestniczki podczas kilkumiesięcznej relacji mentoringowej.

Myślę, że najlepiej nasz Program obrazuje nasz najnowszy spot.

Do kogo jest skierowany program Biznes w Kobiecych Rękach? Czy kobiety, które mają już własny biznes i pomysł na nowy projekt, również mogą wziąć w nim udział?

Program jest adresowany do kobiet, które mają pomysł na biznes oraz zamierzają założyć i rozwijać własną firmę w trakcie trwania programu. Nie ma znaczenia, ile mają lat, czy już posiadają inny biznes, czy może pracują na etacie. W pierwszym etapie rekrutacji pytamy kandydatki o bardzo podstawowe aspekty: pomysł na firmę, branżę, finansowanie, etap pomysłu, plan zarządzania firmą. Dlatego dodatkowo oceniamy determinację kandydatki, jej zaangażowanie w projekt, otwartość na wiedzę i bycie częścią społeczności programu.

 

Udział w projekcie Biznes w Kobiecych Rękach jest bezpłatny, jednak trzeba zapłacić zwrotną kaucję. Jakiej jest wysokości i w jakim celu ponosi się tę opłatę?

Program jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Citi Foundation, dlatego w całości jest bezpłatny dla uczestniczek. Wpłacana kaucja w wysokości 500 zł stanowi potwierdzenie ze strony uczestniczki, że świadomie podjęła decyzję o udziale w programie i zobowiązuje się do wypełnienia zobowiązań. W przypadku ich wykonania, kaucja jest zwracana na koniec programu. O kaucji szczegółowo piszemy w Regulaminie Programu.

Program Biznes w Kobiecych Rękach

Na czym polega program Biznes w Kobiecych Rękach?

Do 18 listopada zbieramy zgłoszenia na naszej stronie https://siecprzedsiebiorczychkobiet.pl/programy/biznes-w-kobiecych-rekach/. Następnie odbędzie się drugi etap rekrutacji, podczas którego wybrane kandydatki zostaną zaproszone na spotkania online. W trakcie tych spotkań kandydatki będą miały okazję opowiedzieć o swoim projekcie w czasie 2-minutowych prezentacji. Do programu zostanie zakwalifikowanych 60 uczestniczek. Pierwszy etap programu to podpisanie umowy uczestnictwa, wpłata kaucji oraz dopełnienie innych formalności.

Program zaczynamy w styczniu Galą Inauguracyjną — spotkaniem networkingowym w gronie uczestniczek, mentorek i innych zaproszonych gości. Następnie odbywa się 10 zjazdów szkoleniowych online, a w międzyczasie spotkania networkingowe online, sesja Be The Change na żywo w Warszawie. Część programu to również kilkumiesięczna relacja mentoringowa z mentorką. Na koniec planujemy Galę Finałową — spotkanie podsumowujące sukcesy programu.

 

Dlaczego warto wziąć udział w programie Biznes w Kobiecych Rękach?

Kobiety, które mają pomysł na swój własny biznes, w programie Biznes w Kobiecych Rękach znajdą najlepszą do tego przestrzeń. Naszym zadaniem jest nie tylko przekazanie wiedzy, ale też umożliwienie zweryfikowania ich pomysłów. Ponadto spotkania z ekspertami i innymi uczestniczkami, które są na podobnym etapie rozwoju firmy. Wielokrotnie usłyszałyśmy, że program dodaje skrzydeł. To dlatego, że oprócz umiejętności ważna jest także motywacja, budowanie pewności siebie, wsparcie.

 

Co otrzymują uczestniczki Programu Biznes w Kobiecych Rękach?

Uczestniczki mogą liczyć na wsparcie w najważniejszych aspektach biznesowych. Zapraszamy je na specjalnie dla przedsiębiorców przygotowane szkolenia, zapewniamy wsparcie mentorki, organizujemy wydarzenia networkingowe, w czasie których budują swoją sieć kontaktów. W ramach szkoleń przekazujemy wiedzę z takich obszarów jak:

  • Strategia biznesowa
  • Autoprezentacja
  • Modele biznesowe
  • Sprzedaż i grupa docelowa
  • Strategia marketingowo-sprzedażowa
  • Strategia komunikacyjna
  • e-commerce
  • Digital Marketing i Social Media
  • Finanse, księgowość, rozliczenia podatkowe i budżet
  • Podstawy RODO w biznesie

 

Czy uczestniczki programu Biznes w Kobiecych Rękach mogą liczyć także na promocję swoich biznesów?

Oczywiście! Chcemy, żeby uczestniczki dostały niezbędną wiedzę do rozwinięcia swoich firm, ale też skorzystały z naszych zasięgów oraz sieci kontaktów. Pokazujemy je w naszych zasięgowych social media i newsletterze, łączymy między sobą, ale też staramy się zainteresować nimi zaprzyjaźnione media. Polecamy firmy powstałe w programie naszym partnerom, same korzystamy z ich usług.

Program Biznes w Kobiecych Rękach

Ideą projektu jest otwarcie nowej firmy w trakcie trwania programu. A co z tymi Paniami, które zdecydują się wziąć udział, jednak z różnych przyczyn nie uda im się ruszyć z własnym biznesem?

Celem programu jest wsparcie kobiet, które zamierzają być przedsiębiorczyniami oraz wsparcie ich biznesów na wstępnym etapie. Zdarza się, że w trakcie programu uczestniczki rezygnują z tej drogi rozwoju, nie zakładają firmy lub zakładają ją później. Dlatego dla nas, jako organizatorek, tak ważny jest dobór uczestniczek na etapie rekrutacji — program, jak większość projektów grantowanych, musi wypełnić pewne wskaźniki. Nie mniej, Biznes w Kobiecych Rękach ma za zadanie uczyć przedsiębiorczości, budować przedsiębiorczy mindset, zachęcać do świadomego decydowania, dlatego nigdy nie wpływamy na decyzję uczestniczek. Wspieramy je w każdej sytuacji, bo wierzymy, że nawet jeśli nie powstanie firma, uczestniczka funkcjonuje na rynku pracy wzmocniona przez wiedzę i doświadczenia, które nabyła i bardziej świadoma swoich możliwości.

 

W jaki sposób kończy się program Biznes w Kobiecych Rękach?

Program kończy się Galą Finałową, w czasie której świętujemy powstanie nowych firm. Spotkanie to okazja jest doskonałą okazją promocji w gronie uczestniczek i mentorek. Na koniec programu powstaje również broszura Biznes w Kobiecych Rękach, w której prezentujemy kolejne firmy powstałe w programie. Projekt kończymy również serią artykułów promujących biznesy naszych podopiecznych.

Program Biznes w Kobiecych Rękach

A co dalej z firmami, które powstały w trakcie trwania projektu?

Badamy dalsze losy wszystkich firm i chętnie śledzimy historie ludzi biznesu, które powstały w ramach Programu Biznes w Kobiecych Rękach. Staramy się je dalej wspierać za pomocą naszej sieci kontaktów czy promocji. Jesteśmy dumne, bo przeżywalność po pierwszym roku działalności plasuje się na poziomie 70% – to bardzo dużo w przypadku programów akceleracyjnych. Większość kobiet, która ukończyła nasz Program, pozostaje dalej w Sieci Przedsiębiorczych Kobiet — bierze udział w naszych wydarzeniach, zostaje członkiniami czy nawet mentorkami.

 

Z przedstawicielką Sieci Przedsiębiorczych Kobiet — Magdaleną Jeżyńską, rozmawiała Renata Zielezińska.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz