Spis treści
Mentoring to modny trend, który warto zastosować w każdej firmie. Nauka i rozwój umiejętności oraz stawianie sobie wyzwań przynosi wiele korzyści zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. W ostatnich latach programy mentoringowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. To potężne narzędzie rozwoju osobistego i zawodowego. Przygotowałam kompendium wiedzy o programach mentoringowych.
Czym są programy mentoringowe?
Program mentoringowy to narzędzie rozwoju kompetencji pracowników, studentów lub przedsiębiorców. Dobrze zorganizowany zapewnia doskonałe możliwości do nauki i rozwoju poprzez kontakt z odpowiednim mentorem. Programy mentoringowe umożliwiają naukę od bardziej doświadczonych osób oraz zapewniają perspektywę rozwoju zawodowego i rozwój, a uczestnictwo w nich niesie za sobą szereg korzyści. Mentoring przynosi mnóstwo wartości na wielu poziomach, zarówno mentee, jak i mentorom. Daje możliwość uczenia się od siebie nawzajem. W miejscu pracy doświadczony pracownik może dzielić się spostrzeżeniami i wiedzą z nowo zatrudnionym. Programy mentorskie są popularne także w biznesie czy środowiskach akademickich.
Kim jest mentor?
Mentor to osoba, która słucha, dzieli się radami, zadaje pytania, które prowokują do myślenia, sugeruje priorytety związane z rozwojem zawodowym lub biznesem. Inspiruje, zachęca do działania, pomaga w ustalaniu celów, dopinguje jak najlepsza cheerleaderka, a także oferuje możliwość nawiązywania wartościowych kontaktów czy poleca udział w ważnych wydarzeniach lub lekturę książek.
Kim jest mentee?
Mentee (podopieczny) dostarcza mentorowi informacji zwrotnych i pomaga mu w rozwijaniu umiejętności przywódczych lub rozwoju biznesu.
Do kogo skierowane są programy mentoringowe?
Można wyróżnić kilka grup docelowych programów mentoringowych. Pierwszą z nich będą już zatrudnieni pracownicy, którzy przejawiają ponadprzeciętne ambicje zawodowe. Mentoring stanowi inwestycję w ich rozwój. W wielu firmach programem mentoringowym zostają objęci nowi pracownicy. Każda organizacja ma swoje procedury, zwyczaje i metody. Mimo pewnego doświadczenia w danej roli nowicjusz może potrzebować wdrożenia w nowe środowisko. Kolejną grupą, która może skorzystać z programów mentorignowych, są przyszli pracownicy.
Dość częstą praktyką jest oferowanie programów mentoringowych studentom dopiero wchodzącym na rynek pracy. Realizuje się je z pomocą uczelnianych biur karier, w ramach edukacji spersonalizowanej. Ambitniejsi studenci mogą współpracować z mentorem w zakresie swojej dziedziny studiów, by dodatkowo pogłębiać swoją wiedzę. Akademickie programy mentoringowe mogą jednak także przybierać formę staży, w którym student otrzymuje wsparcie eksperta. Inną grupą, chętnie korzystającą z mentoringu, są przedstawiciele świata biznesu i przedsiębiorcy.
Korzyści z udziału w programach mentoringowych
Co najmniej 71% największych firm na świecie oferuje programy mentoringowe. W związku z tym muszą być w pewien sposób wyjątkowe, prawda? Poznaj wyczerpującą listę zalet z udziału w programach mentoriginowych.
Korzyści z mentoringu dla mentee:
- nowe możliwości rozwoju
- wzmacnia pewność siebie
- możliwość nawiązania wartościowych kontaktów
- dopasowanie do konkretnych potrzeb i celów
- poprawa umiejętności komunikacyjnych
- nauka umiejętności przywódczych
- nauka umiejętności zarządzania
- wsparcie w rozwiązywaniu problemów
- rozwój osobisty
- rozbudowa kompetencji zawodowych
- poprawa umiejętności interpersonalnych
- możliwość nawiązania wartościowej współpracy biznesowej oraz kontaktów biznesowych
Korzyści dla mentora:
- satysfakcja z pomagania innym
- wsparcie i rozwój kompetencji przywódczych oraz coachingowych
- możliwość uczenia się od swoich podopiecznych
- poznanie nowej perspektywy i pomysłów na biznes
- szlifowanie umiejętności miękkich
Mentoring biznesowy – wsparcie dla biznesu i przedsiębiorców
Mentor biznesu to doświadczony praktyk biznesu, który wspiera, inspiruje i zachęca do rozwoju firm niezależnie od etapu rozwoju twojego biznesu.
Mentoring biznesowy to jedna z najskuteczniejszych form wsparcia liderów biznesu. To relacja pomiędzy właścicielem firmy i liderem biznesu a osobą doświadczoną w tej kwestii, która przeprowadzi przez proces podejmowania trudnych decyzji, wesprze, zainspiruje i zmotywuje do osiągania wyższych celów w biznesie. Praca z mentorem biznesowym zapewnia świeże spojrzenie na wyzwania. Mentor biznesu oferuje wskazówki, porady i wsparcie niezbędne w prowadzeniu i ulepszaniu firmy.
Najpopularniejsze programy mentoringowe w Polsce
Poznaj kilka najpopularniejszych programów mentoringowych, w których można wziąć udział w naszym kraju. Są to:
- Program mentoringowy Design Mentorship — dla osób z obszaru UX/UI, product design, Service Design, Facylitacia, Design Thinking, Research, Sustainability Design, Branding, Future Thinking, Innovation, UX Writing, Management.
- Program mentoringowy IT for SHE — dla studentek z obszaru STEM (Science, Technology, Engineering, Mathematics).
- Program mentoringowy SGH — skierowany do wyróżniających się studentów tej uczelni.
- Program mentoringowy dla absolwentów Politechniki Warszawskiej.
- LeaderSHEp in Tech Academy — dla młodych kobiet w technologiach.
- Mother Empower — dla kobiet powracających na rynek.
- Girls Go Start-Up Academii — dla maturzystek, studentek, doktorantek i absolwentek szkół technicznych oraz ścisłych.
- Youth Business Poland — dla początkujących przedsiębiorców.
- TopMinds — dla młodych naukowców.
- Program mentoringowy Fundacji Liderek Biznesu — dla kobiet i mężczyzn, zapewnia wsparcie w kształtowaniu kariery zawodowej, rozwijaniu samoświadomości i kompetencji przywódczych.
- Vital Voices Poland — dla kobiet liderek.
- Mentoring biznesowy w Biznes w Kobiecych Rękach — dla kobiet chcących założyć własny biznes.
Reasumując, w tym artykule chciałam pokazać znaczenie mentoringu biznesowego i ogromnej wartości, jaką może on wnieść w Twoją karierę zawodową lub w życie Twojej firmy. Jedno z badań przeprowadzonych przez LinkedIn pokazało, że aż 94% pracowników zostałoby dłużej w danej firmie, gdyby ta zadała sobie odrobinę trudu, by odkryć ich talenty oraz zainwestować w ich naukę i rozwój kariery. Natomiast rozwijanie i prowadzenie firmy to ciężka praca. Bywają chwile zwątpienia, etapy czy trudności, których nie da się przeskoczyć. Nie tylko w takich momentach warto poszukać doświadczonego mentora biznesowego lub programu mentorskiego. Pozwoli on imponująco rozwinąć biznes w kierunku, którego być może wcześniej wcale nie brałeś pod uwagę.