Spis treści
Branża automotive jest niezwykle intrygująca, a zarazem wymagająca. Znajduje w niej zatrudnienie mnóstwo specjalistów, dzięki którym możemy korzystać dzisiaj z nowoczesnych rozwiązań w naszych samochodach. Wśród tych specjalistów coraz więcej jest wspaniałych kobiet w branży motoryzacyjnej. Jedną z nich jest Anna Niedźwiedzka-Kubieniec – trenerka, konsultantka i auditor IATF, dla której praca w branży uważanej za męską niewątpliwie jest pasją.
Biznesowe wydarzenie dla kobiet z branży motoryzacyjnej!
Kiedy jakiś czas temu zrodził się pomysł na kobiecy branżowy event, nikt nie przypuszczał, iż spotka się z tak pozytywnym odzewem. Kolejne edycje owocowały coraz ciekawszymi tematami, które poruszano i coraz więcej kobiet decydowało się na udział w spotkaniu Automotive (z) kobiecą pasją!
W trakcie poprzednich edycji uczestniczki miały również możliwość zaprezentowania swoich ciekawych pasji. Jak się okazuje, poza wymagającą w branży pracą, posiadają masę ciekawych pasji, jak malowanie pięknych kolorowych obrazów czy wytwarzanie ceramiki.
Kolejna edycja wydarzenia nieco różni się od poprzednich. Po pierwsze – tegoroczny event zaplanowano na prawie dwa dni. Po drugie, zgodnie z oczekiwaniami uczestniczek – postawiono na praktyczne warsztaty, minimalizując liczbę prelekcji. Tematyka warsztatów jest tak zróżnicowana, że na pewno każda z uczestniczek znajdzie temat dla siebie:
- Projektowanie w branży motoryzacyjnej według wymagań systemowych – poprowadzi Anna Niedźwiedzka-Kubieniec;
- Zamień stare na nowe: Aktualizacja VDA 6.3 – poprowadzi Agnieszka Hundert-Andrzejewska;
- Jak zrozumieć siebie i innych? Sekret skutecznej i efektywnej komunikacji – poprowadzi Justyna Pawlisz;
- Jakościowe kalambury – poprowadzą je w duecie Anna Farion oraz Anna Ewa Sienkiewicz;
- Rozwiń skrzydła swojej kariery – jak stworzyć idealne elevator pitch – poprowadzi Katarzyna Jarośka-Kurowska;
- Narzędzia jakości w świecie kobiet – poprowadzą je w duecie Daria Piskorz oraz Aldona Szymczak;
- Nowości w świecie jakości – poprowadzą w duecie Beata Praszczyk i Marta Skalik.
Głównym celem warsztatów jest aktywne zaangażowanie uczestniczek do udziału w zabawie. Warsztaty będą prezentowały różne formy aktywności.
Zarządzanie projektami w branży automotive
"Projektowanie w branży motoryzacyjnej według wymagań systemowych" to zabawa w całkowicie nowej odsłonie, bazująca na popularnych programach Va Banque i Milionerach. W branży motoryzacyjnej istnieją różne podejścia do zarządzania projektami, jedno jednakże jest zawsze wspólne: rozpoznanie wymagań przed przystąpieniem do ofertowania. Proces projektowania i rozwoju zdecydowanie stawia wiele poważnych wyzwań przed organizacjami. Sam proces jest bardzo wymagający, nieraz trudny w przypadku zrozumienia oczekiwań klienta i długotrwały. W branży w projektowaniu i rozwoju stosowane są różne podejścia do zarządzania projektem. Można zaimplementować w organizacji podejście amerykańskie wg podręcznika APQP wydawnictwa AIAG z roku 2008 lub podejście niemieckie wg podręcznika VDA MLA (VDA RGA), zaktualizowane w ostatniej wersji w roku 2022. Stosowane podejście zależy od wymagań klienta w tym aspekcie.
Zalety udziału w warsztatach projektowania w branży motoryzacyjnej wg wymagań systemowych
Warsztaty "Projektowanie w branży motoryzacyjnej wg wymagań systemowych" – pozwolą uczestniczkom zmierzyć się z wymaganiami, które obowiązują w branży w zakresie procesu projektowania. W poprzednich edycjach wydarzenia Automotive (z) kobiecą pasją uczestniczki wyraźnie zakomunikowały swoje ogromne poparcie dla tego typu zabaw/quizów. Warsztat jest wciąż pewną formą szkolenia, w której pracują aktywnie głównie uczestnicy, a nie tylko prelegent/trener. To pozwala na swobodną aktywność uczestniczek, moderowaną przez osobę prowadzącą.
Niewątpliwie udział w warsztatach projektowania w branży motoryzacyjnej wg wymagań systemowych niesie szereg korzyści:
- wszystkie uczestniczki skupiają w jednym momencie uwagę na danym zagadnieniu,
- uczestniczki, pracując w grupach, poznają się nawzajem,
- warsztaty stymulują dobrą zabawę połączoną z nauką/zdobywaniem wiedzy.
Wyzwania dla kobiet w branży motoryzacyjnej
Warsztaty od zawsze cieszyły się ogromną popularnością, dlatego podczas najbliższego majowego spotkania firma SQD Alliance postawiła na tę formę aktywności. Quiz "Projektowanie w branży motoryzacyjnej wg wymagań systemowych" jest atrakcyjną formą zabawy, podczas której uczestniczki zmierzą się z pytaniami z dziedziny szeroko rozumianego projektowania i obowiązujących wymagań. Pytania mają różny poziom trudności: łatwy, trudny, zaawansowany. Przewidziane są także pytania w kategorii "bonusy", gdzie pojawią się zagadnienia nie zawsze związane z tematem warsztatów. Na przedstawione pytanie – należy wybrać jedną z 4 odpowiedzi, przedstawionych na ekranie, co niewątpliwie jest znacznym ułatwieniem. Czas na udzielenie odpowiedzi to tylko 30 sekund. Bez wątpienia jednak panie z branży motoryzacyjnej, pracując w grupach, zdążą udzielić odpowiedzi w wymaganym czasie. Liczymy na zdrową rywalizację połączoną z zabawą i nauką. Dla zwycięzcy przewidziana jest nagroda, związana z tematyką Quizu. W czasie zabawy będzie też okazja na krótką dyskusję na temat problemów i oczekiwań związanych z projektowaniem i rozwojem. W trakcie warsztatów przyjrzymy się również częstym wyzwaniom związanym z pojawiającymi się nowymi wymaganiami w branży motoryzacyjnej.
Trudności podczas projektowania w branży motoryzacyjnej wg wymagań systemowych
Jedną z najczęstszych trudności z pewnością jest rozpoznanie wymagań prawnych i regulacyjnych w momencie przeglądu wymagań przed rozpoczęciem projektowania. Wiele firm wciąż nie ma pomysłu jak to wymaganie skutecznie zrealizować. Wg wymagań branżowych organizacja powinna zapewnić zgodność wszystkich wyrobów i procesów, ze wszystkimi mającymi zastosowanie wymaganiami: klienta, prawnymi i regulacyjnymi. Ponadto do standardu IATF 16949 opracowano szereg wskazówek pod postacią tzw. FAQ, czyli często zadawanych pytań, które są objaśnieniem istniejących wymagań IATF 16949:2016. FAQ nr 9 podpowiada, iż organizacja musi posiadać podejście do badania identyfikowania, uzyskiwania, przeglądania, rozumienia i zapewnienia zgodności z wymaganiami prawnymi i regulacyjnymi względem wytwarzanego wyrobu, obowiązującymi w kraju wytwarzania wyrobu oraz w kraju docelowym, do którego produkt jest wysyłany.
Jak widać projektowanie i rozwój stawia wiele wyzwań przed organizacjami, dlatego też w trakcie warsztatu będzie można wymienić się doświadczeniami na ten temat, a także połączyć ten trudny aspekt z dobrą zabawą.
Po więcej szczegółów na temat prelegentek i pozostałych warsztatów zapraszamy na stronę https://automotivezkobiecapasja.pl/.
Autor: Anna Niedźwiedzka-Kubieniec – kobieta w branży automotive, trenerka, konsultantka, auditorka SQD Alliance, auditorka IATF 16949. Absolwentka Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Technische Universität Clausthal gdzie uzyskała tytuł mgr inż. oraz Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu – gdzie realizowała studia podyplomowe z zakresu BHP.
Od 2004 roku jest związana z przemysłem motoryzacyjnym, dzięki czemu zdobyła doświadczenie w obszarze jakości, zarządzania systemem jakości oraz audytowania. Posiada uprawnienia VDA QMC w obszarze: Core Tools, kwalifikowanego auditora 1. i 2. strony IATF 16949, oraz kwalifikowanego auditora 1., 2. strony VDA 6.1. Jako trener ma unikatowe kompetencje – przyznane przez International Automotive Task Force – w zakresie prowadzenia kursu i egzaminu dla auditorów jednostek certyfikujących.
Od 2018 roku współpracując dodatkowo z wyższymi uczelniami takimi jak UE w Katowicach, WSH we Wrocławiu, czy WSIiZ w Rzeszowie prowadzi zajęcia z tematyki zarządzania jakością.