PolecanyBiznes.plBiznesRaport: Jak przedsiębiorcy spędzają wakacje? Część 1
Raport: Jak przedsiębiorcy spędzają wakacje?

Raport: Jak przedsiębiorcy spędzają wakacje? Część 1

przez Renata Zielezińska

Wszyscy wiemy, że urlop i wakacyjny wypoczynek jest istotnym elementem budowania zrównoważonej firmy. Każdy z nas potrzebuje czasu, by naładować akumulatory. Mimo to badanie przeprowadzone wśród czytelników portalu biznesowego potwierdza, że przedsiębiorcom i właścicielom małych firm trudno jest wyjechać na urlop, nie odbierać maili i telefonów podczas wypoczynku z najbliższymi. Dlaczego? Poznaj wyniki naszej ankiety dla przedsiębiorców!

 

Jak przedsiębiorcy spędzają urlop? Raport!

Wielu właścicielom firm trudno jest wybrać się na urlop, ponieważ często odpowiadają oni za całą firmę lub najzwyczajniej w świecie nie mają zastępstwa. Przeprowadziliśmy ankietę wśród 65 przedsiębiorców – czytelników portalu biznesowego PolecanyBiznes.pl, z której wynika, że większość z nich podczas wakacji odpowiada na maile i odbiera telefon służbowy, ponieważ nie mogą sobie pozwolić na utratę klientów. W naszej ankiecie pt.: "Jak przedsiębiorcy spędzają wakacje" udział wzięło 65 przedstawicieli firm. Aż 76,9% z ich to osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, 21,5% to przedstawiciele małych firm i 1,5% (jedna osoba) prowadzi duże przedsiębiorstwo. Zadaliśmy 4 pytania:

  • Ile razy w roku masz wakacje (i jak długie)?
  • W jaki sposób planujesz spędzić tegoroczny urlop?
  • Podczas urlopu zaglądasz do maila i odbierasz służbowy telefon czy w 100% skupiasz się na wypoczynku? Dlaczego?
  • Czy lipiec i sierpień to czasu zastoju w Twojej firmie?

Nasz raport pokazuje, że zdaniem ankietowanych przedsiębiorców głównym powodem, dla którego pracują podczas urlopu, jest potrzeba bycia dostępnym cały czas, potrzeba kontroli biznesu i pracowników czy trudności z relaksowaniem się, jeśli nie wiedzą, co się dzieje w ich firmach. Mimo to niemal 90% przedsiębiorców biorących udział w naszej ankiecie wybrało się na tegoroczne wakacje, mimo iż niektórzy łączyli odpoczynek z pracą.

 

Ile razy w roku przedsiębiorcy mają wakacje (i jak długie)?

W słowniku niektórych przedsiębiorców słowo wakacje nie istnieje. Zdarzają się tacy właściciele firm, którzy nie wyobrażają sobie zrobić kilkudniowy urlop. Obawiają się, że ich firmy nie przetrwają lub stracą klientów, jeśli nie odbiorą telefonu czy nie odpowiedzą na maila. Prawda jest taka, że biznes przetrwa, a przedsiębiorcy potrzebują wypoczynku i odprężenia, nawet jeśli ich praca jest dla nich pasją.

Zapytaliśmy przedsiębiorców o to, ile razy w roku robią sobie wakacje. Odpowiedzi były bardzo różne. Większość z właścicieli firm odpowiadała, że przynajmniej raz w roku wyjeżdża na dwutygodniowe wakacje lub robią sobie 4-6 kilkudniowych urlopów w roku. Wielu przedsiębiorców przedłuża sobie weekendowe wypoczynki kilka razy w roku czy udaje się na urlop w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Pojawiły się także intrygujące odpowiedzi na to pytanie. Na przykład "kiedy chcę i ile potrzebuję" czy "w razie potrzeby robię sobie workation". Wielu przedstawicieli świata biznesu zgodnie podkreśla, że odpoczywają w weekendy, by naładować baterie.

 

Z życia przedsiębiorcy: praca i odpoczynek jednocześnie?

– "Kiedy pracowałam na etacie – dłuższe wakacje dwutygodniowe planowałam w sierpniu. Czasami też podczas ferii zimowych zdarzyło się, że zabrałam rodzinę w ciepłe kraje. Od zeszłego roku prowadzę swoją firmę i mam poczucie, że odpoczywam i pracuje jednocześnie. Każdego dnia znajduję nowe inspiracje i nowe tematy do zaadaptowania w mojej działalności. Nowe pomysły mnie uskrzydlają, dają kopa do działania, pomagają wychodzić ze strefy komfortu. Rozwijają! A wtedy nie czuję, że pracuję.

W tym roku, kiedy czas wolny i praca przenikają się nawzajem w granicach, które sama ustalam z samą sobą (najtrudniejsza część) i z innymi, po raz pierwszy w życiu nie planuje urlopu, Jestem wypoczęta, naładowana, spełniona i czuje się bezpiecznie. Kiedy mam wolną chwilę, wskakuję na rower, zwiedzam z rodziną okolice Wrocławia, robimy krótkie wypady w góry, odwiedzamy rodzinę i przyjaciół albo cieszymy się ich obecnością w naszym domu. Wciąż coś się dzieje, wciąż jest wesoło, wciąż coś odkrywam, zachłystuje się chwilą! Dzięki temu, że prowadzę swoją firmę, jestem mobilna, a projekty mogę wykonywać z każdego miejsca, w którym jestem i o każdej porze i prawie w każdych okolicznościach … bo inspiracje przychodzą też w najmniej oczekiwanych momentach. Wiec odpowiadając na pytanie, urlopu nie planuje, poczucie urlopu towarzyszy mi każdego dnia! Piękne, prawda?" – podkreśla Natalia Benderkobieta biznesu i inspektor danych osobowych z Warsztatownia.eu.

 

Gdzie Polscy przedsiębiorcy spędzili tegoroczny urlop?

Wielu przedsiębiorców w tym roku zrezygnowało z urlopu w ramach cięcia kosztów w biznesie ze względu na sytuację ekonomiczną. Zapytaliśmy właścicieli polskich firm, gdzie planują spędzić urlop w tym roku. Okazuje się, że chętnie odpoczywają oni w Hiszpanii, Grecji, Rumunii, Meksyku, Czechach, Turcji czy we Włoszech. Biorący udział w naszej ankiecie przedsiębiorcy w tym roku spędzali swoje wakacje także w Albanii, Bułgarii, Holandii, Mediolanie, Francji, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii czy Belgii. Przedstawiciele polskiego świata biznesu wybrali się na urlop także do Dubaju, Indii, Libanu, Islandii, Libanu czy na Bałkany i Węgrzech.

Co ciekawe wcale nie wypoczywają oni tylko w egzotycznych kurortach all inclusive, podróżując w klasie biznes czy prywatnymi odrzutowcami. Chętnie wypoczywają na łonie natury, we własnym ogrodzie, zwiedzając Polskę kamperem, żeglując, spacerując po górach, uprawiając windsurfing czy nurkując na rafie koralowej w ciepłych kurortach.

Popularnym celem wakacyjnych podróży polskich przedsiębiorców są także piękne polskie Mazury, polskie morze, Góry Sowie, Beskidy, Jurata czy Góry Kaczawskie. Nasi ankietowani lubią spędzać czas aktywnie i z adrenaliną, blisko natury i delektować się przyrodą. Chętnie nocują pod namiotem, na kempingu lub podróżują kamperem z rodziną.

– "Wyjeżdżam z rodziną kamperem w długą podróż, zaczniemy od ciepłych źródeł na Węgrzech, potem Bukowina w Rumunii, morze w Bułgarii i przemieściły się do Albanii, bo uwielbiamy Bałkany. Będziemy spać na dziko, gdzie tylko się da, podróżujemy z 3 dzieci" – opowiada Iwona Wojtaszek, edukatorka Pozytywnej Dyscypliny dla nauczycieli i rodziców. Strona www: www.iwonawojtaszek.pl.

 

Czy przedsiębiorcy podczas urlopu zaglądają do maila i odbierają służbowy telefon czy w 100% skupiają się na wypoczynku?

Przedsiębiorcy zgodnie podkreślają, że ciężko jest się oderwać od pracy, choć doskonale wiedzą, że potrzebują się zresetować. Zdecydowana większość czytelników portalu biznesowego PolecanyBiznes.plwłaścicieli firm, którzy zechcieli wypowiedzieć się w naszej ankiecie, odbiera maila lub telefon służbowy podczas wakacji. Wielu z nich zwyczajnie nie może pozwolić sobie na to, by nie dotrzymać terminu czy stracić ważnego klienta. Przedstawiciele MŚP nie mają często zastępcy, kogoś, komu mogliby oddelegować obowiązki, choć świetną pomocą jest korzystanie z usług Wirtualnej Asystentki. Nawet ci, którzy mają zastępstwo, a podczas urlopu doglądają biznesu z daleka.

 

Z życia przedsiębiorcy: właściciele firm nie potrafią oderwać się od obowiązków biznesowych podczas urlopu

– "Niestety zaglądam do maila. Nie potrafię odciąć się w 100% od obowiązków służbowych. Nawet pracując na etacie, sprawdzałam na wakacjach maile służbowe i odpowiadałam. Myślę, że teraz, prowadząc własny biznes, zwłaszcza że doradzam moim klientom, jakie działania powinni podejmować w obszarze komunikacji i wizerunku, może być jeszcze trudniej skupić się tylko na wypoczynku" – podkreśla świeżo upieczona przedsiębiorczyni Izabela Morawska z Be More – Consulting i doradztwo w obszarze PR, komunikacji i wizerunku.

 

– "Mam biznes sezonowy, gdy wyjeżdżamy w trakcie sezonu, nie mogę odpuścić, zależy mi na moich klientach i pracy, którą wykonuję. Pozostawiam po sobie ogród, który żyje, instalacje, które muszą pracować. Zimowe wakacje mogą być bez maila, bo wiem, że rośliny wtedy śpią. Zajmuję się projektowaniem i realizacja ogrodów. Owszem, w wakacje staramy się nie sadzić roślin, jednak pozostaje i tak dużo pracy np. montaż systemów nawadniania czy oczek wodnych" – pisze projektantka ogrodów Klaudyna Dębkowska z www.debdesign.pl.

 

– "Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą oferującą usługi projektowania graficznego, jeżeli ja nie zrobię, nikt nie zrobi, a klient pójdzie do kogoś innego" – podsumowuje Joanna Jusupović z Jusupović Design.

 

– "Prowadząc firmę, nie mam możliwości zupełnie odciąć się od obowiązków. Zawsze muszę trzymać rękę na pulsie i reagować szybko. Skutki beztroski mogą być bolesne" – podkreśla Joanna Kukieła-Kozłowska – właścicielka medycznego laboratorium diagnostycznego – Helisa Laboratorium.

Raport: Jak przedsiębiorcy spędzają wakacje?

Przedsiębiorcy odpowiadają na telefony i maile podczas urlopu

Są też przedsiębiorcy, którzy podczas urlopu odpierają maile wieczorami lub raz na kilka dni.

– "Odbieram telefon i maile, bo odpoczywam, wiedząc, że mam kontrolę. A wakacje w biznesie ubezpieczeniowym to pracowity czas, ponieważ klienci wykupują ubezpieczenia turystyczne i szkolne" – krótko pisze Joanna Murzyn z UFAM Ubezpieczenia.

 

Już niebawem pojawi się kolejna część materiału pt.: Raport: Jak przedsiębiorcy spędzają wakacje? Część 2.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz