Spis treści
Język angielski jest obecnie jednym z najbardziej rozpowszechnionych języków na świecie. Szacuje się, że około 375 milionów ludzi używa go jako pierwszego języka. Język ten jako współczesna lingua franca, czyli język używany najpowszechniej w komunikacji międzynarodowej, odgrywa ważną rolę w biznesie, turystyce, edukacji i wielu innych dziedzinach życia społecznego. Jednak mimo jego powszechności, wielu ludzi spotyka się z trudnościami w komunikacji w języku angielskim. Powstaje wówczas bariera komunikacyjna, która może wpływać na efektywność komunikacji i wzajemne zrozumienie. W jaki sposób relacja coachingowa pomoże przełamać bariery komunikacyjne w języku angielskim? Podpowiadam w tym artykule.
Czym jest bariera komunikacyjna w języku angielskim?
Bariera komunikacyjna w języku angielskim jest zjawiskiem, w którym człowiek napotyka trudności w przekazywaniu swoich myśli, emocji i informacji w tym języku. Może to wynikać z różnych powodów, takich jak nieznajomość słownictwa, błędne zrozumienie gramatyki, różnice kulturowe w komunikacji, akcent i wymowa oraz brak pewności siebie w posługiwaniu się językiem angielskim. Bariera ta może istnieć zarówno w sytuacjach formalnych, takich jak rozmowy biznesowe czy akademickie, jak i w sytuacjach nieformalnych, np. w codziennych rozmowach towarzyskich. Jednak niezależnie od tego, jak bogaty zasób struktur gramatycznych i leksykalnych posiadamy w swoich zasobach, spora grupa osób uczących się języka wskazuje lęk czy strach przed mówieniem jako czynnik paraliżujący wszelkie postępy czynione w procesie nauki języka.
Lęk i strach przed rozmową w języku angielskim
Lęk i strach to dwa różne stany emocjonalne, które często są ze sobą mylone. Strach jest naturalną reakcją na rzeczywiste zagrożenie lub niebezpieczeństwo. Może pojawić się w obliczu fizycznego zagrożenia, np. w obliczu groźnej sytuacji lub zbliżającego się obiektu. Nasz organizm uruchamia mechanizmy obronne, takie jak walka, ucieczka lub zastygnięcie w miejscu (reakcja "walcz lub uciekaj"), aby móc skutecznie się obronić przed nadciągającym niebezpieczeństwem. Często towarzyszą mu odczucia fizyczne jak przyspieszone bicie serca, wzmożone napięcie mięśni, pocenie się czy przyspieszony oddech. Ustępuje wraz ze zniknięciem przyczyny, która go wywołała.
Lęk jest emocjonalną reakcją na wyobrażone, potencjalne lub przyszłe zagrożenie. Może to być spowodowane niepewnością, obawami lub oczekiwaniem niepożądanych wydarzeń, jednak bez konkretnego uzasadnienia. W odróżnieniu od strachu może być długotrwały i powtarzać się, szczególnie jeśli dotyczy niepewnej przyszłości lub sytuacji, której nie można rozwiązać natychmiastowo. Towarzyszą mu najczęściej takie symptomy jak napięcie, zaburzenia snu czy trudności z koncentracją.
Coaching językowy – skutecznym sposobem nauki języka angielskiego
Jak już wcześniej wspomniałam, to niekoniecznie brak merytorycznych podstaw blokuje nas przed mówieniem. Dlatego też coraz częściej we współczesnym podejściu do nauczania języków stawia się za cel wprowadzenie rozluźniającej, wypełnionej zrozumieniem atmosfery, która pozwala nam wyciszyć lęk i skupić się na celu, jakim jest mówienie.
Co to jest coaching językowy?
Coaching językowy jest tą metodą, która zawiera w sobie właśnie takie podejście. Jest to specyficzny rodzaj usługi, w której coach wspiera uczestnika w rozwoju umiejętności językowych, motywacji i pewności siebie w nauce języka obcego. Może to być proces indywidualny, jak również grupowy, który ma na celu pomóc osiągnąć konkretne cele językowe, zarówno w kontekście akademickim, zawodowym, jak i osobistym. Coaching językowy jest dostosowany do potrzeb i celów uczestnika.
Rola coacha językowego w pokonywaniu barier związanych z mówieniem w języku obcym
Coach pracuje w sposób spersonalizowany, uwzględniając poziom języka, preferencje uczenia się, silne i słabe strony, a także konkretne cele językowe. Niezwykle ważną rolą coacha jest pomoc w utrzymaniu motywacji do nauki języka oraz zaangażowanie w regularną praktykę. Coach stymuluje uczestnika do podejmowania wyzwań i pokonywania barier w nauce. Jednocześnie proces cały czas zmierza ku budowaniu pewności siebie w posługiwaniu się językiem obcym. Coach pomaga uczestnikowi przełamywać obawy przed komunikacją w języku obcym i rozwijać umiejętność swobodnej wymiany myśli, jednocześnie wskazując, że cel można osiągnąć na wiele sposobów.
Nieodłączną częścią procesu jest wspieranie uczestnika w odkrywaniu efektywnych strategii uczenia się języka, dostosowanych do jego indywidualnych preferencji i stylu nauki. Co więcej, poszukiwanie podobieństw i kontrastowanie w poszukiwaniu różnic między językiem ojczystym a obcym dają o wiele lepsze efekty, niż rozpoczynanie procesu od koncentracji na wyjątkach, które od pierwszych chwil wyzwalają w kursancie lęk przed mówieniem.
Różne formy coachingu językowego
Coaching językowy może odbywać się w różnych formach, np. indywidualne sesje online, spotkania twarzą w twarz, zajęcia grupowe, czy wykorzystanie platform edukacyjnych. Kluczowym elementem jest bliska współpraca między coachem a uczestnikiem w empatycznej atmosferze pozbawionej dyrektywnych działań. Efektem tego procesu jest osiągnięcie określonych celów językowych i zwiększenie kompetencji komunikacyjnych na różnych poziomach.
Coaching językowy – podsumowanie
Bariera komunikacyjna w języku angielskim jest wyzwaniem, które można jednak skutecznie przezwyciężyć. Poprzez zdobycie odpowiedniej wiedzy i regularną praktykę można znacznie poprawić umiejętności komunikacyjne w języku obcym. Zrozumienie przyczyn barier oraz zastosowanie metody coachingu językowego może pomóc w skutecznej komunikacji z osobami reprezentującymi różne kultury i narodowości. Nauka języka angielskiego pozwala na rozwijanie globalnych relacji, poszerzanie horyzontów zawodowych i osobistych oraz zwiększenie szans na sukces w dzisiejszym globalnym świecie, zaś coaching językowy dostarcza wsparcia w pozbyciu się lęku przed wyimaginowaną porażką w komunikacji w języku obcym.
Autor: Anna Szostakowska – skuteczna i inspirująca coach językowa, która jak sama o sobie mówi, ze słów i struktur językowych przędzie nici skutecznej komunikacji w języku angielskim. Absolwentka Uniwersytetu im. A. Mickiewicza i Uniwersytetu Szczecińskiego, swoje doświadczenie zawodowe zdobywała na każdym szczeblu polskiej edukacji, aby przez pewien czas smakować uroków korporacyjnego życia. Jednak jej prawdziwą pasją okazała się droga coachingu językowego prowadzonego na własnych zasadach. Właścicielka marki New Prospects, która inspiruje kobiety do przebijania szklanych sufitów. Hasło marki "The sky is the limit" to w wydaniu Anny prawdziwy sposób na życie.
Strona www: https://newprospects.pl/.
Facebook https://www.facebook.com/newprospectsbyannaszostakowska