PolecanyBiznes.plWydarzenia biznesoweRelacja z warsztatów dla właścicieli firm e-biznes MeetUp
Relacja z warsztatów dla właścicieli firm e-biznes MeetUp

Relacja z warsztatów dla właścicieli firm e-biznes MeetUp

przez Renata Zielezińska

W dniu 25 kwietnia 2024 odbyło się wyjątkowe wydarzenie biznesowe online dla przedsiębiorców i właścicieli firm. e-biznes MeetUp to warsztaty z ekspertami, które dotyczą prowadzenia nowoczesnej firmy, korzystającej z narzędzi cyfrowych oraz skupiającej się na dynamicznym rozwoju poprzez e-commerce, a także rynki zagraniczne. Warsztaty powstały jako pomoc dla MŚP w prowadzeniu biznesu w trakcie kryzysu. Zapraszam na relację z wydarzenia biznesowego online jakim były Warsztaty e-biznes MeetUp. E-commerce i technologia receptą na kryzys dla małych i średnich przedsiębiorców?

 

Top trendy w e-commerce 2024

Wydarzenie rozpoczęło się wystąpieniem Andżeliki Jankowiak — od 17 lat związanej z branżą IT z Unity Group, która sprawnym krokiem przeprowadziła przedsiębiorców poprzez zagadnienia trendów w e-commerce. Wymieniła wśród nich: omnichannel i multichannel, sztucznej inteligencji w biznesie, cross-border, czyli otwarcie się na zagraniczne rynki czy wpływu ESG na sprzedaż w biznesie. W dzisiejszych czasach sprzedaż internetowa to konieczność, możliwość dotarcia do nowych klientów oraz nowe źródło przychodów. Ważnym elementem biznesu, również w przypadku małych i średnich firm w dzisiejszych czasach jest temat ESG, czyli jak Twoja firma wpływa środowisko naturalne i kwestie społeczne czy ładu korporacyjnego. Klienci chętniej kupują w sklepach oraz współpracują z biznesami, które robią coś dla świata.

– "Omnichannel i multichannel – cechą wspólną obu kanałów i strategii sprzedażowej jest fakt, że mamy do czynienia z wieloma kanałami. W każdym z nich mamy e-commerce, kilka różnych sklepów internetowych, dedykowanych różnym markom i brandom. Równocześnie przedsiębiorca prowadzi sklep tradycyjny i kanały mobilne oraz sprzedaż w social mediach.

Różnica pomiędzy omnichannel i multichannel wiąże się z podejściem do współpracy tych kanałów. W przypadku strategii multichannelowości te kanały działają niezależnie, każdy ma inną strategię sprzedaży. Różnią się ceną i asortymentem. Klient może odnieść wrażenie, że te kanały nie są powiązane oraz że prowadzi je inna firma.

Strategia omnichannel sprawia, że te kanały są ze sobą powiązane. W efekcie klient, niezależnie od kanału, w którym dokonuje zakupu, ma poczucie, że to jest jedna wielka firma i strategia sprzedażowa. Przykładami tego typu strategii jest Ikea" – podkreślała Angelika Jankowiak z Izby Gospodarki Elektronicznej Sales Lead Unity Group.

 

Jak zaistnieć na Amazon i skutecznie rozwijać sprzedaż w kraju i za granicą?

Następnie temat sprzedaży na Amazon dla małych i średnich przedsiębiorców, który dotąd wydawał mi się bardzo zawiły, świetnie przedstawiła i doskonale rozjaśniła Magdalena Piekarska-Solano – Seller Engagement Manager z Amazon.

Opowiedziała, jak sobie radzą polscy przedsiębiorcy z sektora MŚP na Amazonie. Podkreśliła, że już ponad 600 sprzedawców polskich prowadzących sprzedaż na Amazonie przekroczyło sprzedaż za milion. Natomiast Niemcy, Francja, Austria, Włochy i Hiszpania to kraje, do których eksportują najczęściej polscy przedsiębiorcy. A najbardziej widoczne kategorie produktowe w tym eksporcie to dom, uroda, kuchnia, odzież i sport. Omówiła narzędzia niezbędne do rozpoczęcia współpracy firmy z Amazonem. Podpowiadała jak rozpocząć sprzedaż na Amazon. Pierwsze kroki z Amazon wymagają przesłania mnóstwa dokumentów. Choć może to początkowo szokować niektóre małe polskie firmy rozważające sprzedaż poprzez ten marketplace, to są one niezbędne, by chronić sprzedawców i konsumentów. Poza tym Amazon podejmuje szereg działań, aby ograniczyć ilość oszustw.

Relacja z warsztatów dla właścicieli firm e-biznes MeetUp

Nowoczesne formy płatności i narzędzia płatnicze nie tylko dla e-commerce

Jako trzecia podczas warsztatów dla właścicieli firm e-biznes Meet-Up. E-commerce i technologia receptą na kryzys dla małych i średnich przedsiębiorców, wstąpiła Maria Bogusiewicz – Account Manager z Przelewy24. Opowiedziała o trendach w mobilnych płatnościach oraz zaprezentowała nowinki na rynku płatności onlinowych. Podzieliła się wskazówkami jak wybrać dostawcę płatności do sklepu internetowego oraz dlaczego tak istotne jest dostosowanie płatności do odpowiedniej grupy docelowej.

Podkreśliła, że najpopularniejszą formą płatności w Polsce jest Blik, a następnie szybkie przelewy i płatność ratalna. Wspomniała, że limit transakcji nałożony przez ustawę o usługach płatniczych i finansowaniu terroryzmu nakłada limit około 55 tysięcy złotych na pojedynczą płatność onlinową. Warto też zwrócić uwagę na seamless experience, czyli rozwiązania, których nie widać, a są najwygodniejsze dla klientów.

Przedsiębiorca prowadzący sprzedaż online powinien zabezpieczyć się przed chargebackiem poprzez bardzo dokładne zapisy w regulaminie, które będą precyzować warunki zwrotu i reklamacji, a także, w jaki sposób klient ma się z nim kontaktować. Przez operatorów płatności sprzedawcy są obciążeni karą za chargeback.

– "Płatności w sklepie internetowym trzeba dobrać zarówno do branży, jak i do grupy docelowej, do której kierujesz ofertę. Metody płatności trzeba odpowiednio zaprezentować. Klienci z pokolenia Z najczęściej korzystają z płatności mobilnych. Należy pamiętać o jak najlepszej prezentacji metod płatności oraz UX – czyli User Experience. Przy sprzedaży za granicę najczęściej klienci płacą szybkimi płatnościami i PayPalem. W Czechach i na Słowacji poza płatnością kartami warto rozważyć płatności obsługiwane przez GoPay. To z kim podejmujesz współpracę, w zakresie obsługi płatności, ma znaczenie. Wybierając operatora płatności, zwróć uwagę:

  • Jakie ma SLA (deklarowana dostępność systemu w skali miesiąca);
  • Wydajność (jaką liczbę transakcji może obsłużyć na sekundę);
  • Wsparcie dla sklepu oraz dla klientów" – mówiła Maria Bogusiewicz z Przelewy24.

 

Trendy w bankowości, które ułatwiają prowadzenie współczesnej firmy

Czwartym prelegentem podczas warsztatów dla przedsiębiorców e-biznes MeetUp był Adam Juźwiak – Customer Journey Specialist, SME, Customer & Digital z Santander Bank Polska, który przedstawił nowoczesne e-usługi dla firm w bankowości internetowej prezentujące wartość dla klientów. Omówił e-księgowość, e-leasing, e-faktoring, e-zdrowie – prywatną opiekę medyczną oraz e-wadia, a na koniec wspomniał o konkursie dla przedsiębiorców "Mocni w biznesie".

 

Jak korzystać z nowoczesnych narzędzi finansowych?

Kolejnym punktem programu podczas warsztatów dla właścicieli firm była prelekcja Jakuba Jagielskiego – Managera Sprzedaży Cyfrowej z Santander Leasing, który obszernie zaprezentował nowoczesne narzędzia finansowe dla biznesu, takie jak: leasing24, easylease czy multisalon24.

 

Podstawa w biznesie. Bezpieczna forma prawna i odpowiednie umowy ratunkiem w kryzysie

Na zakończenie tego wydarzenia biznesowego w formie warsztatów dla przedsiębiorców zaplanowano wisienkę na torcie, czyli wystąpienie Magdaleny Bojaryn z Kancelarii Radców Prawnych Biznesove, która opowiedziała o podstawie w biznesie, czyli bezpiecznej formie prawnej oraz odpowiednich umowach, które będą ratunkiem w kryzysie. Ekspertka podkreślała, że dbałość o aspekt prawny w biznesie sprawia, że jest lżej, a poza tym minimalizuje ilość ewentualnych problemów w przyszłości. Księgowa nie zawsze doradzi od strony podatkowej, jak działać w biznesie, aby nam było lepiej – w tej kwestii lepiej udać się do doradcy podatkowego. Magdalena podzieliła się z uczestnikami mnóstwem wskazówek na to, jak zadbać o podstawy prawne w biznesie.

Relacja z warsztatów dla właścicieli firm e-biznes MeetUp

Moja opinia o warsztatach dla przedsiębiorców e-biznes MeetUp

Reasumując, podobnie jak kobiety w biznesie, które podziwiam od lat, uważam, że otoczenie ma znaczenie, nie tylko w naszym życiu prywatnym, ale również w tym biznesowym. Dlatego chętnie biorę udział w interesujących inicjatywach biznesowych. Jako przedsiębiorczyni prowadząca własną firmę od niemal 12 lat, nieustannie szukam możliwości rozwoju oraz poznaję nowe trendy. Konkurencyjność i dynamiczność rynku biznesowego sprawia, że muszę dostosować swoje usługi oraz efektywnie gospodarować środkami finansowymi, a także niejednokrotnie poszukiwać oszczędności w małym biznesie, który mam nadzieję, niebawem stanie się nieco większy. Udział w warsztatach dla właścicieli firm e-biznes MeetUp organizowanych przez Fundację Kobiety e-biznesu to wyjątkowa szansa na rozwój firmy poprzez transformację cyfrową. Mnie dał możliwość poznania nowych trendów i zagadnień, które – mam ogromną nadzieję – niebawem wykorzystać w swoim biznesie. Podczas tego wydarzenia dla przedsiębiorców z MŚP praktycy biznesu przekazują wiedzę w przyjaznej atmosferze, chętnie odpowiadają na wnikliwe pytania uczestników, dzielą się wskazówkami i doradzają. Ty również możesz skorzystać z wyjątkowej szansy i wziąć udział w kolejnych warsztatach dla właścicieli firm MEETUP 28 maja 2024 w Poznaniu oraz 20 czerwca 2024 w Warszawie. Wykorzystaj tę szansę i zarezerwuj miejsce dla siebie. Więcej informacji na stronie organizatora: https://www.mybiznes.pl/.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz