Spis treści
Kiedy umysł traci właściwy kierunek, to człowiek zaczyna błądzić jak dziecko we mgle. Łatwiej ulega rozproszeniu i jest w negatywnej energii. Człowiek, żeby wrócić do własnej energii, musi opuścić i przestać narzekać. Rozwój własnego umysłu jest powrotem na właściwe tory, bo umysł jest źródłem wszystkiego. Aby stać się człowiekiem sukcesu, móc stworzyć sytuacje, w których towarzyszyć będzie radość, uśmiech, odprężenie, spokój niezbędne jest skupienie uwagi na samym sobie. Wyzwolenie od cierpienia z negatywnej energii jest konfrontacją z przyjętymi paradygmatami, tradycjami, ambicjami. Przyjęcie siebie pod swoje skrzydła jest wejściem na ścieżkę miłości. Dlaczego relacje z samym sobą, rodzicami i rodzeństwem są tak ważne w naszym życiu i biznesie?
Relacja matki i córki
Na początku drogi w karierze zawodowej moim punktem odniesienia była relacja matki z córką. Zauważyłam w sobie, jak bardzo dla mnie ważną osobą w moim życiu była moja mama. Widać to po latach pracy jako psycholog, terapeuta pod nazwą "Autentyczna Relacja Rodzinna" poszerzyła się o kolejne osoby w rodzinie. Także na samym początku pracy zajęłam się tworzeniem tego, jak powinna wyglądać jedna z najważniejszych relacji dla córki.
Matka dla córki jest opiekunką, która dba o jakość relacji. Nauczycielką i uczy jak wyrażać swoje emocje. Instruktorką, zauważa potencjał u swojej córki. Towarzyszy w odkrywaniu świata. Przemawia z głębi serca, dzieląc się w mądry sposób swoim doświadczeniem. Mama inspiruje córkę, żeby odkrywała w sobie to, co jest w niej najlepsze. Pomaga zaakceptować słabe i mocne strony charakteru. Mama dba o edukację seksualną. Szanuje jej ciało, nie ocenia i nie porównuje do rówieśniczek. Akceptuje jej indywidualność. Jest dla córki zawsze dostępna i uczy ją, że zawsze może się do niej zwrócić z problemem. Córka ma ją wpisaną w telefonie jako jedna z najważniejszych osób. Mama jest godna zaufania i nigdy nie wykorzystuje jej sekretów przeciwko niej. Mama jest świadomą tego, że córka nie powinna być jej powierniczką. Córka przy mamie staje się sobą, a nie jej kopią. Może swobodnie wyrażać swoje odmienne zdanie. Mama uczy córkę jak szanować inne kobiety i budować serdeczne i życzliwe z nimi relacje.
Relacja ojca i córki
Następnie wplotłam w tę relację rolę ojca, która jest pięknym dopełnieniem. Jeśli tata kocha mamę, to wie, że ciało kobiety zmienia się. A córka, która wyrasta z dzieciństwa i staje się nastolatką, zaczyna diametralnie wprowadzać zmiany w swojej garderobie. Rodzice nie raz przecierają oczy ze zdumienia, jak córka potrafi ubrać się do szkoły. Także tutaj potrzebny jest tata, aby porozmawiał z córką i przekazał jej, że jest ładna i że nie musi nakładać na siebie zbyt dużo makijażu. Kiedy dorastająca córka zaczyna spotykać się z chłopakami, to zdanie taty na temat zachowania chłopaka jest bardzo znaczące. Mamy znają się świetnie na relacji z kobietami, a tatowie znają się najlepiej na chłopcach. Najcenniejszym bogactwem na świecie dla córki są mama i tata, który pomagają jej się rozwijać w swoim tempie.
Relacje rodzeństwa
Do relacji rodzinnej dołączyłam rodzeństwo. Dorosłe siostry i bracia mają odmienne wspomnienia z dzieciństwa na temat rodziców. Zdarzają się zerwane, poplątane, zaplątane, skłócone więzi braterskie, siostrzane. W gabinecie psychologicznym mam możliwość poznać relację tylko jednej osoby. Słyszę, że na przykład bratowa czy szwagier zmanipulował siostrę, czy brata i kontakty zostały urwane. Że pozostał żal i smutek. Jest to przykre, bo jednak nie da się zapomnieć, że rodzeństwo jakiekolwiek by nie było, to nadal łączą je więzi. Rodzice również potrafią wpłynąć negatywnie na relacje pomiędzy dziećmi.
Zdarza się, że rodzice biorą rozwód. Rodzina rozpada się. Rodzice zakładają nowe rodziny z innymi partnerami. Tworzą się rodziny patchworkowe. U dzieci pojawia się zazdrość o kontakty z własnym rodzicem, zazdrość o przyrodnie rodzeństwo, a nawet waśnie, kiedy dzieci walczą o majątek rodziców. Również tutaj wspieram mediacyjnie.
Relacja z samym sobą
Jedną z najważniejszych relacji w tym wszystkim jednak jest reakcja z samą sobą czy z samym sobą. Wpływają na wiele aspektów życia, w tym również na biznes. Cokolwiek by się działo w domu rodzinnym z rodzicami czy w domu rodzinnym we własnej rodzinie, to istotne jest, aby siebie lubić, wierzyć w siebie, mieć do siebie zaufanie. Stworzenie więzi z samą sobą lub z samym sobą pozwala przetrwać trudne relacje z innymi ludźmi nie tylko w domu, ale również w miejscu pracy. Wpływa znacząco na karierę zawodową i finanse.
Podczas przeprowadzonych setek rozmów z pacjentami zauważyłam, że w większości przypadków brakuje jednego ważnego elementu. Podczas rozmów osadzeni jesteśmy na poziomie głowy. Głowa dużo przyjmuje, dużo wie, rozumie, ale sama nie potrafi teorii wprowadzić w praktykę. Potrzebne nam jest ciało. Stres, blokady, napięcia, lęki osadzone są w ciele, które pamięta towarzyszące emocje w różnych sytuacjach. Po kilku letniej przerwie powróciłam do instytutu oddechu Michała Godlewskiego. Od roku aktywnie uczestniczę w warsztatach grupowych i indywidualnych. Jestem na bieżąco w terapii oddechem transmodalnym. Prowadziłam grupowe spotkania i stosuję terapię oddechem na sesjach indywidualnych z moimi pacjentami. Ten element w piękny sposób dopełnia sesje. Uzdrawiamy ciało i umysł. Odblokowujemy przepływ energii. Oddech transmodalny pozwala oczyścić stare traumy. Ciało jest dogłębnie i porządnie zrelaksowane. Zapracowany i ciągle analizujący umysł w końcu się wycisza i człowiek jest spokojniejszy. Kierując się intuicją, czuje, że ma dostęp do podejmowania decyzji.
Odkryj siebie na nowo w rozmowie z psychologiem
Na początku rozwoju człowiek uczony jest, że musi zadbać o edukację i dobre stopnie w szkole. Dobrze byłoby, gdyby miał jakichś znajomych. Poszedł na studia, dostał pracę. W tym wszystkim brakuje jednak jego samego. Przez lata cierpi, ponieważ odczuwa pustkę, ciężko pracuje, ale nadal nie odczuwa satysfakcji. Doświadcza wypalenia życiowego i zawodowego. Obwinia siebie, że jest niewystarczająco dobry, żeby zasłużyć na miłość czy dobrze zarabiać. Ogarnia go smutek, złość, że nie może spełniać marzeń lub cierpi z powodu braku celów i planów na życie. Ludzie zbyt mało znają siebie samych. Brakuje im akceptacji na słabsze strony charakteru, a tych mocnych nie znają lub uważają je za kiepskie. Pogrążają się w zazdrości, że inni są lepsi, mają szczęście, urodzili się w zamożnej rodzinie, albo lepiej zarabiają. Inni mają dzieci, inni mają lepszą relację z rodzicami. Inni mają partnera. Budzi się zawiść, chwiejność emocjonalna, irytacja, walka z samym sobą. Pojawia się niechęć, bierność, rozgoryczenie, obojętność.
Sens życia odnajdziesz, kiedy poznasz bliżej siebie i stworzysz więź emocjonalną opartą na miłości, akceptacji, zrozumieniu, odpuszczeniu, wybaczeniu.
Tym zajmuję się na co dzień w moim gabinecie w Łodzi. Prowadzę spotkania również online.
Serdecznie zapraszam na stronę www.katarzynakukielinska.pl.
Autor: psycholożka Katarzyna Kukielińska