PolecanyBiznes.plBiznesSelf-love (mindset) w biznesie — dlaczego jest niezbędny do sukcesu?
Self-love (mindset) w biznesie jest niezbędny do sukcesu?

Self-love (mindset) w biznesie — dlaczego jest niezbędny do sukcesu?

przez Renata Zielezińska

Marzeniem niemal każdego przedsiębiorcy jest stworzenie rozpoznawalnej marki, zarobienie pierwszego miliona (i kolejnych) oraz trafienie na listę najbogatszych Forbesa. Może to zabrzmieć banalnie, jednak sukces w biznesie zaczyna się od odpowiedniego nastawienia. Niewielkie i stopniowe zmiany w sposobie myślenia wpłyną na imponujący rozwój firmy. Przygotowałam kompendium wiedzy o self-love w biznesie.

 

Co to jest self-love?

Self-love to troska i miłość do samego siebie, która przejawia się akceptowaniem siebie z wszystkimi niedoskonałościami. To potężny wewnętrzny głos o ogromnej mocy — kochający i przyjacielski, który pomaga kreować życie, o jakim marzyliśmy. Jest też niezbędny, by odnieść sukces w biznesie. Miłość własna to proces poznawania siebie, łączenia się ze swoim wnętrzem, przezwyciężania ograniczających przekonań, puszczania wszystkiego, co ci nie służy i zakochiwania się w sobie ciągle na nowo.

 

Self-love a rozwój biznesu

Praktykowanie self-love radykalnie zmienia kulturę firmy na lepsze oraz wpływa na rozwój biznesu. Osiąganie zaplanowanych celów wymaga nieustannego wysiłku, stawiania czoła wyzwaniom i niepowodzeniom oraz uczenia się robienia nowych rzeczy. W efekcie pozwala wyróżnić się od konkurencji oraz ułatwia rozwój i doskonalenie biznesu.

 

Self-love w biznesie

– "Idee Selflove mają coraz większe znaczenie w biznesie. I to nie tylko dla przemysłu kosmetycznego, odzieżowego, w salonach piękności czy w dziedzinie coachingu. Selflove mindset jest coraz częściej docenianym narzędziem w biznesie, pozwalającym osiągać sukcesy w zgodzie ze sobą. Już nawet wielkie korporacje dbają o dobrostan i wellbeing swoich pracowników, pomagając im poznać siebie i budując w nich poczucie własnej wartości, pewności siebie, sprawczości i skuteczności" – mówi Selflove Coach – Joanna Idczak.

 

Cztery filary self-love

Jej autorska metoda wyróżnia 4 filary Selflove: poznaj siebie, dbaj o siebie, akceptuj siebie, kreuj siebie. Wystarczy wdrożyć je w firmach, by wpływały korzystnie na zmianę świata biznesowego.

– "Znajomość siebie, propagowanie odpowiedniego obrazu siebie, czyli self concept, zdrowych i pełnych akceptacji relacji z samym sobą, prowadzenie odpowiedniego dialogu wewnętrznego tzw. selflove-mindset, dbania o siebie – self care, a także umiejętność kreowania na tej bazie najlepszej wersji siebie wpływają pozytywnie zarówno na samopoczucie, jak i na umiejętność osiągania sukcesu i współpracę z innymi ludźmi. Życie w zgodzie z miłością do siebie pozwala zmniejszyć stres i napięcia, pomaga podejmować decyzje, lepiej obierać cele, priorytety i zawodową ścieżkę, radzić sobie z trudnymi sytuacjami, budować relacje z innymi ludźmi, a także ma ogromny wpływ na powodzenie podjętych przedsięwzięć" – wyjaśnia Joanna Idczak – prowadząca Agencję Wirtualnego Wsparcia Biznesu Idee Kreatywnie.

 

Filozofia selflove idealnym rozwiązaniem dla właścicieli biznesu

– "Selflove jest zdecydowanie najlepszą podstawą dla tych, którzy chcą zacząć budować swój własny biznes. O ile w pracy na etacie możemy nie odczuwać tak bardzo, jeśli brakuje nam selflove, o tyle przy sprzedawaniu własnych produktów i usług miłość do siebie robi zawsze kolosalną różnicę" – dodaje ekspertka.

 

Korzyści z praktykowania self-love w biznesie

Self-love w biznesie to po prostu docenianie swoich wysiłków, dbanie o odpoczynek, regenerację sił oraz komfort w pracy i życiu, co przekłada się na większe możliwości. Oznacza:

  • większą produktywność
  • świadomość możliwości biznesowych
  • otwartość na wprowadzanie modyfikacji i ulepszeń
  • szybkie dostosowywanie się do aktualnych potrzeb ryku
  • większą kreatywność, gdy pojawiają się problemy

 

Praktykując self-love w biznesie, zachowujesz otwarty umysł bez względu na wiek, poziom doświadczenia i aktualne umiejętności. W efekcie szukasz nowych wyzwań oraz akceptujesz trudności i porażki jako część tego procesu. W ten sposób otwierasz się na nowe możliwości, strategie i współpracę — a wszystko to pomoże w rozwoju twojej firmy.

 

Jak przedsiębiorcy mogą rozpocząć swoją przygodę z selflove?

– "Najpierw powinniśmy poznać siebie — swoje wartości, potrzeby, mocne strony, przekonania, nawyki, cele, myśli, emocje, schematy postępowania. Dopiero ich świadomość pozwoli zaakceptować siebie takimi, jakimi jesteśmy, a następnie zdecydować czy te poznane aspekty będą stanowiły o naszym życiu i według nich będziemy podejmować decyzje i wyznaczać granice, czy też podziękujemy im i wybierzemy nowe na ich miejsce, kreując świadomie nową lepszą wersję siebie. Ale zawsze najpierw jest poznanie, potem akceptacja, nawet niedoskonałości czy błędów, a dopiero na końcu ewentualna zmiana" – radzi Selflove Coach – Joanna Idczak.

 

W jaki sposób rozwijać mindset w biznesie?

Poznaj wskazówki, którymi warto kierować się w życiu biznesowym, by rozwijać firmę w zgodzie z filozofią self-love.

 

Nieustannie zgłębiaj wiedzę

Uczenie się jest absolutnym must-have w dzisiejszym — ciągle zmieniającym się — świecie biznesu. Nastaw się na rozwój poprzez wdrażanie nowych usług i technologii. Bądź na bieżąco z nowościami w Twojej branży, bierz udział w branżowych wydarzeniach, zaglądaj na branżowe portale i blogi. Czytaj książki, które pozwolą Ci rozwijać umiejętności i dziel się wiedzą z pracownikami.

 

Ciesz się z sukcesów

Znajdź własne sposoby celebrowania sukcesów w biznesie. Nie zazdrość koledze lub konkurencji, że im się powodzi. Inspiruj ludzi do poszukiwania nowych sposobów doskonalenia się. Skup się na własnych celach do osiągnięcia bez porównywania się z innymi.

 

Przyjmij odpowiedzialność za własne działania

Motywacja i energia do działania w biznesie pochodzą z naszego wnętrza. Warto brać odpowiedzialność za swoje działania. Przyznawaj się do popełnianych błędów i wyciągaj z nich wnioski, by następnym razem ich nie popełniać. To klucz do rozwoju biznesu.

 

Zaakceptuj fakt, że trudności i wyzwania są częścią wzrostu

Trudności nie doświadcza tylko ten, kto nic nie robi. Musisz się na nie przygotować, jeśli chcesz przekraczać granice w biznesie i wyróżnić się od konkurencji. Jednak nie rozpamiętuj ich. Zaakceptuj, że są, realizuj własne cele i sięgaj po więcej.

 

Self-love a rozwój biznesu – dlaczego to takie ważne?

Wielu ludzi wierzy w mity związane z miłością do siebie samego. Jej praktykowanie jest kluczem do zaprojektowania pasjonującego życia oraz sukcesu zawodowego. Miłość własna w znacznym stopniu wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, samopoczucie oraz kondycję firmy. Jej podstawą jest akceptacja siebie takimi, jakimi jesteśmy. Oznacza zrozumienie, że wcale nie musimy być idealni czy jeszcze lepsi. Potwierdza, że jesteśmy wystarczający. Jesteśmy architektami naszego życia i jesteśmy odpowiedzialni za wszystko, co nam się w nim wydarza. Self-love pomaga w realizacji marzeń, rozwoju osobistym i odnoszeniu sukcesów. Wokół tej tematyki powstały mity, które powstrzymują przedsiębiorców przed rozwojem.

Self-love (mindset) w biznesie jest niezbędny do sukcesu?

Mity związane z self-love

 

Self-love oznacza egoizm

Dbanie o siebie często jest błędnie postrzegane jako narcyzm lub egoizm. Właśnie dlatego wiele osób rezygnuje z praktykowania miłości własnej. Stają się wówczas przytłoczeni. Doświadczają braku koncentracji i energii, drażliwości, obniżonego poczucia własnej wartości i motywacji. Wszystko to przekłada się na biznes i życie osobiste.

 

Miłość własna sprawi, że będziesz mniej produktywny

Prawdą jest, że self-love prowadzi do tego, że potrafisz mniej pracować, ponieważ musisz zwolnić i zadbać o siebie. W efekcie przełoży się na to, że będziesz wypoczęty, bardziej kreatywny. W momentach, gdy wszystko zaczyna nabierać tempa, naucz się zwalniać. Uważnie wykonuj zawodowe czynności, a zyskasz spokojniejsze, mniej stresujące życie i większą kreatywność.

 

Self-love oznacza, że jesteś słaby

Miłość własna wskazuje, że bezwarunkowo akceptujesz swoje ograniczenia i nie wstydzisz się ich. Umiejętność akceptacji siebie bez osądów jest prawdopodobnie najtrudniejszą rzeczą, jaką kiedykolwiek będziesz praktykować. Przekłada się na najwyższą wolność i styl przywództwa. Filozofia self-love nie czyni słabym, ale silnym ponad miarę.

– "Nie myl selflove z egoizmem, narcyzmem czy też zagłaskiwaniem siebie i wiecznym hedonizmem. Selflove to samoświadomość, to praca ze sobą na poziomie mentalnym, fizycznym, emocjonalnym i duchowym. Miłość do siebie to wychowywanie siebie na nowo i bycie dla siebie samemu kochającą, wspierającą matką i dającym struktury i zasady ojcem" – radzi Joanna Idczak.

 

Self-love a poznanie pracowników, kontrahentów i klientów

– "Poznanie siebie — ale w przypadku przedsiębiorców również — swoich pracowników, kontrahentów czy klientów, pozwala na odpowiednie i świadome praktykowanie dbania o siebie i o nich, w zgodzie z potrzebami, wartościami i celami. Możesz sam już teraz wejść mocniej w selflove i spojrzeć na świat z perspektywy takiego mindset’u. Zrób listę rzeczy, które naprawdę lubisz robić Ty, Twoi docelowi klienci czy pracownicy oraz momentów, kiedy czujesz się kochany – Ty lub oni. Polecam także ku temu poznać języki miłości, jakimi się posługujemy, bo to one determinują, jaki sposób wyrażania miłości wobec samego siebie będzie dla danej osoby najbardziej efektywny" – dodaje ekspertka.

Selflove odnosi się to do wielu obszarów biznesu, których przykłady przedstawiono na powyższym wykresie. Wielu przedsiębiorców poświęca mnóstwo czasu, by zaszkodzić swojej konkurencji. Zamiast skupić się na dostarczaniu wartości klientom, ludzie walczą ze sobą lub otwierają swoje firmy tylko po to, by się wzbogacić. Wielu właścicieli firm nie dba też o potrzeby pracowników, a klientom chcą oni po prostu sprzedać produkt lub usługę.

– "Jedna z istotnych kwestii to budowanie marketingu nie na chęci zysku czy walce z konkurencją, a na szczerym pragnieniu wspierania klientów i dawania im wartości, której potrzebują, by żyć lepiej i czuć się lepiej. To samo w przypadku dbałości o pracowników, obsługę klienta czy relacje z kontrahentami. Zrozumienie Selflove i wdrożenie go w swój biznes jest przyszłością świata, w którym świadomość społeczeństwa nieustannie się podnosi" – podkreśla Joanna Idczak z Agencji Wirtualnego Wsparcia Biznesu Idee Kreatywnie.

– "Podsumowując, postrzeganie firmy jako zbiorowości osób o konkretnych potrzebach i talentach; produktów i usług jako nośników konkretnych doświadczeń, emocji i stanów dla klientów; wszelkich budowanych relacji biznesowych, jako połączeń czujących i wyjątkowych ludzi; pozwala wprowadzić biznesy w zupełnie nowy wymiar. Z wyścigu szczurów oraz uprzedmiotowiania ludzi, a nawet popularnej pięknej koncepcji work-life balance, zakładającej jednak oddzielanie poszczególnych obszarów życia, w nowy wymiar jedności i współzależności tychże obszarów, świadomości, że Twoje życie wewnętrzne wpływa na pracę.

Natomiast to jak traktujesz siebie, jest wartością ponad podziały czasu pracy czy czasu wolnego i warto nad tymi umiejętnościami pracować cały czas i w nie inwestować. Umożliwia rozwój biznesów relacji i dbałości o dobrostan każdej jednostki, przekładające się na dobrostan ogółu" – podsumowuje ekspertka.

 

Za pomoc w przygotowaniu artykułu i cenne wypowiedzi bardzo dziękuję Joannie Idczak. To selflove coach oraz właścicielka Agencji Wirtualnego Wsparcia Biznesu Idee Kreatywnie. Współpracuje m.in. z Brillaw Kancelarią Radców Prawnych Mikulski & Partnerzy czy z marką Pokochaj Pieniądze. Zbudowała społeczność prawie 10.000 osób na Facebooku – Miłość do Siebie Selflove. Więcej na https://ideekreatywnie.pl/.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz