Spis treści
Mindset jest niezbędny, by odnieść sukces w biznesie. Jednak osoby, które odważyły się otworzyć własną firmę doskonale wiedzą, że porażki, przeszkody i trudności są nieodzownym elementem sukcesu. Dlaczego nie należy się ich bać? W jaki sposób je wykorzystać w codziennym życiu firmy?
Cytaty o biznesie jako inspiracja do działania
Chciałam zacząć ten artykuł od jakiegoś mądrego cytatu, więc wpisałam w wyszukiwarce "biznes cytaty". Wyskoczyło mnóstwo mądrych i z pewnością większości przedsiębiorców znanych zdań wypowiadanych przez ludzi. Ich nazwiska wszyscy znamy. Podziwiamy i wzorujemy się na nich. Szanujemy, bo osiągnęli to, do czego każdy przedsiębiorca zmierza — sukces.
Mamy świadomość, że słowa W. Disneya "nie ponosi porażki, tylko ten, kto nie działa", że "jeśli jesteś w stanie sobie coś wymarzyć, to jesteś w stanie to zrealizować" są prawdziwe. Doświadczyliśmy, że "sukces polega na przechodzeniu od porażki do porażki bez utraty entuzjazmu", jak mawiał W. Churchill. Jednak kiedy pojawiają się one w realu, to owe słowa jakoś ulatują z naszych głów.
Prowadzenie biznesu to transakcja łączona z trudnościami i porażkami
Zakładając swoje firmy większości towarzyszy uczucie ekscytacji, siła i determinacja, czasem strach. Lecz głowę wypełniają także pomysły i marzenia. O przeszkodach i porażkach nie myślimy, chociaż biznesplan je uwzględnia. Staramy się odepchnąć jak najdalej od siebie tę ewentualność. Nie chcemy dostrzegać faktu, że prowadzenie biznesu, to transakcja łączona z porażkami i przeszkodami. Od tego się nie ucieknie. I chociaż przedsiębiorcy mają tę wiedzę z tyłu głowy, to jednak kiedy się pojawia, są zaskoczeni.
Dlaczego nie lubimy porażek i trudności w biznesie?
Wiem, trochę dziwne pytanie, bo kto może lubić porażki lub trudności? Nie ma nic przyjemnego w doświadczeniu niepowodzenia, kiedy inwestuje się czas, pieniądze i energię w coś, co kończy się fiaskiem. Kiedy widzimy swój cel, jesteśmy na drodze do jego osiągnięcia, a tu co jakiś czas pojawia się problem. A wraz z nim bezsilność, zwątpienie, pretensja, zaskoczenie, lęk i niepewność. To są bardzo nieprzyjemne emocje. A człowiek lubi czuć się dobrze. Lubimy, kiedy wszystko się układa. Jesteśmy zadowoleni, gdy plany się zrealizują, a cele zostają osiągnięte.
3 powody, dla których nie lubmy porażek i przeszkód
Są trzy główne powody, dla których nie lubimy porażek i przeszkód:
Pierwszy już wybrzmiał powyżej: ponieważ wiążą się z nimi bardzo nieprzyjemne emocje i uczucia. Strach i lęk, niepewność o przyszłość, bezsilność wobec pewnych spraw, zaskoczenie ("bo jak to możliwe, że klient nie kupił"). Wówczas rodzi się poczucie braku własnej sprawczości, skuteczności i kontroli.
Drugi powód to utożsamianie się z porażką lub trudnością. Carol Dweck w "Nowej psychologii sukcesu" w trakcie prowadzonych badań odkryła, że ludzie charakteryzują dwa nastawienia. Osoby ukierunkowane na trwałość wierzą, że człowiek rodzi się z pewną pulą talentów, umiejętności, czego efektem jest sukces lub porażka. Natomiast osoby ukierunkowane na rozwój mają przekonanie, że liczy się praca własna i zaangażowanie. Wierzą oni, że zarówno sukces, jak i porażka to tylko informacja zwrotna dotycząca pracy, jaką się wykonało. Zastanów się przez chwilę, do której grupy ludzi Ty się zaliczasz?
Trzeci powód jest nawiązaniem do punktu drugiego. Ale zanim go podam, odpowiedz sobie na pytanie: "co dla Ciebie oznacza porażka oraz przeszkoda?". Poświęć chwilę, zastanów się nad tym dobrze, gdyż to, co myślisz na dany temat, decyduje o tym, jakie masz do tego podejście. Bo przekonania na dany temat determinują myśli, które wpływają na Twoje działanie lub jego brak. Masz wybór! Możesz traktować niepowodzenie jak "porażkę" lub jako lekcję. Trudność na drodze do celu może być problemem lub wyzwaniem.
Co zrobić, aby porażki i przeszkody zaczęły działać na Twoją korzyść?
- Zaakceptuj fakt, że zawsze się jakieś pojawią.
- Przedefiniuj je. Zamień słowo "porażka" na inne, które ma neutralne lub pozytywne znaczenie emocjonalne, ale spójne z tobą (sama np. wyrzuciłam ze swojego słownika słowo "problem" zamieniłam je na "sytuację, okoliczność, wyzwanie, czas").
- "Porażka" to może być — lekcja, informacja zwrotna, wyzwanie, okoliczność do rozwoju.
- Jest to informacja zwrotna dotycząca Twoich działań. Nie określa Cię i tak trzeba do niej podchodzić, jak do wyniku działania, w trakcie którego coś poszło nie tak.
- Zastanów się, co dobrego za sobą niosą, gdyby ta okoliczność ("porażka" lub przeszkoda) miały działać na Twoją korzyść, to co to może być? Zawsze szukaj w każdej sytuacji pozytywów.
Korzyści wynikające z niepowodzenia w biznesie to na przykład:
- Wiesz czego nie robić.
- Wiesz, jak zrobić to lepiej.
- Masz możliwość zyskania nowej wiedzy czy umiejętności.
Korzyści z przeszkód i trudności w biznesie:
- Możliwość weryfikacji własnych zasobów. (Co masz i czego potrzebujesz, aby iść dalej?)
- Weryfikacja wybranego kierunku. (Czy zmierzasz w dobrą stronę? Czy cel lub droga jest z Tobą spójna?)
- Jest Twojej determinacji. (Jak bardzo zależy Ci osiągnięciu tego celu? Dlaczego jest on dla ciebie taki ważny?)
- A może, jest to informacja "czas zwolnić i naładować baterię"?
Sami sobie utrudniamy pewne sytuacje. Karmieni przekonaniami oraz myślami, które determinują nasze reakcje, działania lub zaniechania. A czasem wystarczy zmienić do czegoś nastawienie, aby dostrzec szanse.
Napoleon Hill powiedział: "w każdej porażce lub w każdej przeszkodzie tkwi ziarno równie dużej, większej szansy bądź korzyści. Musisz je tylko znaleźć". I z tymi słowami Cię zostawiam.
Artykuł gościnny przygotowała Aleksandra Swęd Coach & Mentor zmiany wewnętrznego dialogu i nastawienia. Specjalizuje się w zmianie sposobu myślenia o porażkach, trudnościach i ograniczeniach, poprzez skupianie się na możliwościach i rozwiązaniach. Dzięki temu łatwiej przychodzi stawianie im czoła, można działać odważniej oraz efektywniej i tym samym rozwijać swój potencjał na wielu płaszczyznach.
FB: Strefa Rozwoju Coaching & Mentoring Aleksandra Swęd.
Zaglądaj na popularny portal ludzi biznesu.
3 komentarze
Oj tak! Zgadza się, osoby, prowadzące własne firmy muszą radzić sobie z wieloma wyzwaniami! Interesujący artykuł!
Tak, to prawda! Dziękuję za garść cennych porad, które znalazłam w artykule!
Kurcze, a myślałem, że jestem odosobnionym przypadkiem! Intrygujące treści! Będę tu zaglądał regularnie.