PolecanyBiznes.pl - portal biznesowyMateriały partneraUstawa o ochronie sygnalistów w Polsce – co musisz wiedzieć?
Ustawa o ochronie sygnalistów w Polsce

Ustawa o ochronie sygnalistów w Polsce – co musisz wiedzieć?

przez Artykuł reklamowy
Artykuł sponsorowany

W wielu polskich przedsiębiorstwach i instytucjach publicznych panuje spore poruszenie. Jest to związane z Ustawą o ochronie sygnalistów i obowiązkach, jakie nakłada ona na organizacje. Warto więc wiedzieć, czym jest ten dokument, kogo dotyczy, jaki jest jego zakres oraz kiedy wchodzi w życie. Przygotowaliśmy dla Ciebie paczkę przydatnych informacji na temat Ustawy o ochronie sygnalistów w Polsce. Zapraszamy do lektury.

 

Kiedy Ustawa o ochronie sygnalistów wchodzi w życie?

Ustawa o ochronie sygnalistów została uchwalona 14 czerwca 2024 roku. Dziesięć dni później została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jej zapisy wchodzą w życie 25 września 2024 roku. Od tego dnia wszystkie podmioty objęte zapisami ustawy zobowiązane są do udostępnienia swoim pracownikom anonimowych kanałów zgłoszeń oraz szczelnego systemu ich obsługi, aby zagwarantować anonimowość tzw. sygnalistom.

 

Co ma na celu Ustawa o ochronie sygnalistów?

Podstawowym założeniem Ustawy o sygnalistach jest zapewnienie ochrony osobom, które zgłaszają naruszenie prawa oraz inne nieprawidłowości występujące w organizacjach, w których są zatrudnione. Wszystko po to, aby zapewnić takim osobom anonimowość oraz zredukować ryzyko odwetu dokonanego przez: współpracowników, przełożonych czy pracodawcę.

 

Kim jest sygnalista?

Zgodnie z przepisami ustawy sygnalista to osoba, która dokonuje zgłoszenia lub ujawnia publicznie informację o naruszeniu prawa, którą uzyskała na skutek wykonywanych czynności służbowych lub współpracy z danym podmiotem. W związku z tym sygnalistami mogą być m.in.: pracownicy, akcjonariusze, członkowie organu spółki, stażyści czy zleceniobiorcy. Przepisy Ustawy uwzględniają również potrzeby osób współpracujących z sygnalistami i im również gwarantują niezbędną ochronę.

Zgłoszenia mogą dotyczyć m.in.:

  • nieprawidłowości w zamówieniach publicznych;
  • ochrony środowiska;
  • bezpieczeństwa produktów i usług;
  • ochrony danych osobowych;
  • zdrowia publicznego;
  • rynku finansowego.

 

W jakich firmach należy wdrożyć ochronę sygnalistów?

Ochrona sygnalistów powinna być wdrożona we wszystkich firmach oraz instytucjach publicznych, które zatrudniają 50 osób lub więcej. Ponadto jej zapisami objęte są inne podmioty, które zobowiązane są do przestrzegania rozwiązań AML. Występują również określone wyjątki, dlatego warto dokładnie zapoznać się z wchodzącymi w życie przepisami i ewentualne wątpliwości skonsultować ze specjalistą.

 

Jakie obowiązki nakładane są na pracodawcę?

Jako pracodawca musisz wypełnić określone obowiązki. Obejmują one m.in. przygotowanie i prowadzenie anonimowych kanałów zgłoszeń. W ramach tego należy wdrożyć system, który będzie szczelny i niezawodny, co gwarantuje sygnalistom poufność. Do tego przedsiębiorca zobowiązany jest do stworzenia i wdrożenia szeregu procedur związanych z przyjmowaniem zgłoszeń oraz reagowaniem na nie.

 

Jakie wsparcie oferuje Directan?

Zastanawiasz się, jak wdrożyć przepisy Ustawy o ochronie sygnalistów w swojej organizacji lub przedsiębiorstwie? Warto posiłkować się wsparciem prawdziwych ekspertów. Firma Directan przygotowała kompleksową ofertę obejmującą m.in.:

  • przygotowanie i prowadzenie anonimowych kanałów zgłoszeń;
  • dostarczenie systemu do ich obsługi;
  • opracowanie procedur, regulaminów i pozostałej dokumentacji;
  • przeprowadzenie szkolenia dla pracowników.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do kontaktu z przedstawicielem Directan w celu zapoznania się ze szczegółami ewentualnej współpracy.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz