Spis treści
Zagadnienia celno-podatkowe w zagranicznym biznesie są bardzo istotną kwestią, która zostanie poruszona w cyklu spotkań biznesowych pt. "Porozmawiajmy o zagranicznym biznesie". Przedsiębiorco, z tego wydarzenia biznesowego online dowiesz się, jak unikać ważnych problemów w eksporcie, które mogą powodować niekorzystne dla Twojej firmy konsekwencje prawne.
Ekspansja firmy na rynki zagraniczne
Pomyślisz sobie "przecież mojej firmy to nie dotyczy, bo mamy jedynie sprawdzonych zagranicznych partnerów biznesowych". Nawet jeśli teraz Twoja firma działa tylko na rynku polskim, nawet jeśli w tym momencie nie rozważa ekspansji na rynki zagraniczne, warto wziąć udział w tym wydarzeniu. Jak pokazuje praktyka nieznajomość kompleksowych regulacji prawnych oraz orzecznictwa może skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami. Weź udział w biznesowym webinarze z cyklu "Porozmawiajmy o zagranicznym biznesie… niezbędnik eksportera – zagadnienia celno-podatkowe" i przygotuj się do ekspansji oraz wdrożenia odpowiednich czynności, by zminimalizować ryzyko związane z eksportem w Twojej firmie.
Dlaczego warto rozważyć ekspansję biznesu na rynki zagraniczne?
W życiu wielu firm przychodzi taki moment, gdy masz wrażenie, że Twój biznes utknął w miejscu. Mimo iż wszystko dzieje się zgodnie z planem i sprzedaż jest większa to trudno wykonać kolejny krok w rozwoju biznesu. W zglobalizowanym świecie wyjście poza własny kraj jest postrzegane jako kluczowy etap w kierunku wzrostu i zrównoważonego rozwoju. Jednak ekspansja międzynarodowa wymaga starannego planowania, dostosowania się do różnych kultur oraz regulacji prawnych i gospodarczych, a także wcześniejszego badania rynku.
Zalety z ekspansji międzynarodowej dla Twojej firmy
Poszerzenie działalności biznesu na arenie międzynarodowej to nie tylko element strategii rozwoju, ale także dywersyfikacja, która może zapewnić marce nowe możliwości biznesowe oraz długoterminową stabilność. Zatem wśród korzyści z ekspansji międzynarodowej można wyliczyć:
- budowanie przewagi konkurencyjnej
- zwiększenie bazy klientów
- ograniczenie ryzyka związanego z niestabilnością gospodarczą lub polityczną w jednym kraju
- zyskanie bardziej prestiżowego wizerunku
- zwiększenie atrakcyjności marki
- zwiększenie przychodów firmy
Tematyka konferencji "Porozmawiajmy o zagranicznym biznesie… niezbędnik eksportera – zagadnienia celno-podatkowe"
Podczas konferencji biznesowej "Porozmawiajmy o zagranicznym biznesie… niezbędnik eksportera – zagadnienia celno-podatkowe" zaprezentowane zostaną następujące tematy:
- "Doradcze i finansowe wsparcie ekspansji firm" – Wojciech Marcinkiewicz, prezes zarządu Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju sp. z o.o. Oraz Andrzej Łyko, prezes Polskiej Izby Gospodarczej Importerów, Eksporterów i Kooperacji.
- "Wymogi celno-skarbowe dla eksporterów. Najczęstsze problemy dotyczące eksportu towarów do krajów trzecich. Procedura specjalna – uszlachetnianie bierne. Zasady stosowania i korzyści dla przedsiębiorców" – Dariusz Kowalczyk, właściciel Semper Win, emerytowany oficer Służby Celno-Skarbowej z 25-letnim stażem, ekspert w tematach dokonywania odpraw celnych, prowadzenia postępowań celnych i karno-skarbowych. Kompleksowo przedstawi też otoczenie prawno-formalne tzw. uszlachetniania biernego, które umożliwia wysyłkę produktów unijnych poza UE w celu przetworzenia (montażu, szycia, naprawy itp.) i powrotnego przywozu towarów przetworzonych szykowanych do sprzedaży.
- "Preferencje w opodatkowaniu VAT z tytułu eksportu towarów" – Paweł Kaźmierczak, radca prawny i doradca podatkowy, wieloletni praktyk organów administracji skarbowej, były naczelnik urzędu skarbowego i wicedyrektor izby skarbowej.
- "Nieprawidłowości w rozliczaniu eksportu – prawne możliwości ograniczenia odpowiedzialności karno-skarbowej" – Piotr Koźmiński, radca prawny, specjalizuje się w zagadnieniach prawa finansowego i karno-skarbowego oraz Michał Isański, adwokat, specjalizuje się w zakresie prawa karnego materialnego i procesowego oraz prawa gospodarczego.
Zagadnienia celno-podatkowe w eksporcie
Ponadto specjaliści przedstawią warunki stosowania preferencji w opodatkowaniu VAT, w tym związane z dokumentacją transakcji eksportowych dotyczącą wywozu towarów poza terytorium Unii Europejskiej. Zaprezentowane zostaną tezy aktualnego orzecznictwa sądowego w zakresie otwartego katalogu dokumentów umożliwiających stosowanie stawki 0% VAT przy eksporcie towarów, a także kwestie realizacji środków dowodowych w toku czynności przed organem Krajowej Administracji Skarbowej w tym zakresie. Omówione zostaną również reguły dokonywania korekt podstawy opodatkowania oraz VAT w transakcjach eksportowych w sytuacjach wskazanych przez ustawodawcę.
Eksport produktów i usług z Polski za granicę
Podczas intensywnej dwugodzinnej konferencji biznesowej pt. "Porozmawiajmy o zagranicznym biznesie… niezbędnik eksportera – zagadnienia celno-podatkowe" otrzymasz mnóstwo cennej wiedzy w pigułce. Poznasz kwestie e procedur importowych, certyfikacji, logistyki, czynników kulturowych przekazane przez ekspertów, słowem – wszystko, co eksporter powinien wiedzieć.
Kiedy odbędzie się konferencja "Porozmawiajmy o zagranicznym biznesie… niezbędnik eksportera – zagadnienia celno-podatkowe" i jak wziąć w niej udział?
Webinar zaplanowano na 26 marca 2024 na godzinę 10:00. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Wielkopolski Fundusz Rozwoju we współpracy z Polską Izbą Gospodarczą Importerów, Eksporterów i Kooperacji. Udział w webinarze wymaga wcześniejszej rejestracji i przesłania zgłoszenia: https://www.wfr.org.pl/wydarzenie/webinar-niezbednik-eksportera-czyli-o-preferencjach-i-ryzykach-prawno-skarbowych/.