PolecanyBiznes.plWiadomości biznesoweZATRZYMAĆ BLACKOUT – Przedsiębiorcy i parlamentarzyści o sytuacji energetycznej

ZATRZYMAĆ BLACKOUT – Przedsiębiorcy i parlamentarzyści o sytuacji energetycznej

przez Biznesowe materiały prasowe

Polski system elektroenergetyczny jest w stanie krytycznym z powodu wieloletnich zaniedbań i strategicznych błędów. Należy odejść od centralistycznego myślenia o energetyce, gdyż taka strategia się nie sprawdza. W jaki sposób sytuacja energetyczna wpływa na przedsiębiorców i dlaczego nadszedł czas na zmiany?

 

Wpływ sytuacji energetycznej na przedsiębiorstwa

Sytuacja energetyczna bezpośrednio wpływa na zwiększenie kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw. Dlatego Komisja Transformacji Energetycznej BCC zorganizowała okrągły stół ekspercki. Oprócz członków Komisji w spotkaniu uczestniczyli parlamentarzyści: poseł Dariusz Wieczorek (Lewica), poseł Tomasz Nowak (PO), posłanka Paulina Hennig-Kloska (PL2050), Andrzej Grzyb (PSL) oraz eksperci Wojciech Warski (KP), Anna Bryłka (Konfederacja), Maciej Bando (PO), Marek Kossowski (Lewica).

– "Bezpieczeństwo energetyczne jest najważniejszym wyzwaniem po zapewnieniu podstawowego bezpieczeństwa narodowego, a dzisiaj jest nawet po prostu częścią bezpieczeństwa narodowego" – podkreślił Maciej Stańczuk, przewodniczący Komisji Transformacji Energetycznej BCC.

 

Rewolucja cyfrowo-energetyczna a polskie biznesy

Świat stoi u progu rewolucji cyfrowo-energetycznej, która radykalnie zwiększy znaczenie dostaw energii elektrycznej. Zapewnienie bezpiecznej, stabilnej i relatywnie taniej energii elektrycznej jest nie tylko kwestią racji stanu, ale stworzeniem podstaw dla rozwoju polskiej gospodarki i polskiego społeczeństwa. Kryzys wywołany agresją rosyjską tylko wyostrzył problemy, które stoją przed polską i europejską energetyką. Polski system elektroenergetyczny jest w stanie krytycznym z powodu wieloletnich zaniedbań i strategicznych błędów. Co najmniej przez kilka najbliższych lat będziemy żyli w cieniu ryzyka blackoutu. Dodatkowo horyzont inwestycyjny w energetyce to lata, a w wypadku energetyki jądrowej – dekady. Dzisiaj przeżywamy skutki decyzji podjętych lub niepodjętych 5-7 lat temu. Skutki decyzji podejmowanych dzisiaj zobaczymy za lat kilka.

– "Nie możemy pozwolić, żeby ślad węglowy zabił polską gospodarkę" – stwierdza Tomasz Nowak, poseł Platformy Obywatelskiej.

Wojna na Ukrainie i wzrost cen surowców energetycznych nie musi być przekleństwem, tylko unikalną szansą dla transformacji polskiej energetyki.

 

Konieczna jak najszybsza transformacja energetyczna

Problemy polskiego sektora energetycznego wymagają wdrożenia kryzysowego zarządzania bieżącego oraz długoterminowej strategii, opartej na dekarbonizacji i rozwoju alternatywnych dla węgla, pierwotnych źródeł energii.

– "Należy optymalizować strukturę sieciową, budować linie bezpośrednie, mądrze zarządzać aktywami węglowymi, wydzielić OSD. Polityka energetyczna państwa powinna być tworzona przez fachowców" – dodał Dariusz Wieczorek, poseł lewicy Demokratycznej.

Główną przyczyną obecnej krytycznej sytuacji jest brak strategicznej decyzji dotyczącej inwestycji w moce odtworzeniowe i nowe moce w polskiej energetyce. Rząd w ostatnich latach nie uruchomił żadnych nowych, jakościowych inwestycji w segmencie wydobycia i generacji energii z węgla.

Przeciągające się decyzje dotyczące zdjęcia z bilansów polskich firm energetycznych aktywów węglowych (NABE) zahamowały inwestycje remontowe w stare bloki i uniemożliwiały wielkoskalowe inwestycje w energetykę odnawialną.

– "W sposób szczególny podkreślamy konieczność rozdziału dystrybucji od wytwarzania" – dodał Andrzej Grzyb, poseł Nowe PSL.

 

Postulaty Business Center Club w sprawie poprawy sytuacji energetycznej dla przedsiębiorców

Eksperci BCC postulują o:

  1. Inwestycję w infrastrukturę energetyczną.
  2. Optymalizację i rozwój struktury sieciowej.
  3. Zmiany ustawy wiatrakowej 10h.
  4. Pilne odblokowanie środków na inwestycje i bezpośrednie wsparcie przedsiębiorstw.
  5. Rozważenie wsparcia pośredniego dla firm inwestujących w OZE i transformację energetyczną.
  6. Wdrażanie nowoczesnych, cyfrowych systemów zarządzania stroną popytową (DSR) na rynku energetycznym.
  7. Pilne zdjęcie aktywów węglowych z bilansów polskich firm energetycznych.
  8. Pilne rozpoczęcie procesu dekarbonizacji ciepłownictwa, również objętego systemem ETS.
  9. Kontynuacja programów inwestycyjnych w energię wiatrową na morzu i energetykę jądrową.
  10. Zdefiniowanie roli państwa w energetyce.

 

Nie może być udanej transformacji bez interakcji społeczeństwa, samorządów, przedsiębiorców i Polski lokalnej. Bez tych zasad Polska stanie się sanatorium Europy. Temat nie może być traktowany po macoszemu, bo jest to główne wyzwanie rozwojowe stojące przed naszym krajem w XXI wieku.

 

Biznesowe materiały prasowe. Źródło: newseria.pl.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz