PolecanyBiznes.plPorady BiznesoweZdrowie mentalne pracowników w branży Human Resources 2024
biznes-w-branzy-hr

Zdrowie mentalne pracowników w branży Human Resources 2024

przez Biznesowe materiały prasowe

IT-firma CleverStaff, której profilem działalności jest opracowanie profesjonalnego oprogramowania do rekrutacji, wspólnie z Joanną Urbańską, wiodącą ekspertką ds. rekrutacji i właścicielką marki Rekrutuj z Pasją, w listopadzie 2023 roku zainicjowali badanie pt. "Zdrowie mentalne pracowników branży Human Resources 2024". Badanie to umożliwiło identyfikację szeregu czynników, które bezpośrednio wpływają na zdrowie psychiczne specjalistów HR w Polsce.

 

Specyfika badania pracowników z branży HR

Badanie trwało od listopada 2023 do stycznia 2024 roku, a udział w nim wzięło 376 polskich specjalistów z branży HR, wśród nich: 59,2% – rekruterów, 11,8% – menedżerów HR, 7,5% – liderów zespołów rekrutacyjnych, Dyrektor HR і HR Lead, 6,7% – właścicieli biznesów, CEO, COO, 3,8% – Sourcerów / Researcherów oraz 11% osób pracujących na innych stanowiskach.

 

Wypalenie zawodowe w branży HR

Badanie składało się z trzech głównych bloków: aspekty ogólnoprofesjonalne (poziom obciążenia, specyfika pracy), problematyka rutynowych procesów i automatyzacji, przyczyny stresu i wypalenia zawodowego. Ankieta wykazała, że 70% rekruterów, HR i HRD doświadczyło stanu wypalenia. Najbardziej na wypalenie narażeni są liderzy zespołów rekrutacyjnych, HRD, HRL – 86%, menedżerowie HR – 75% i rekruterzy – 69%.

 

Wsparcie w branży HR

– "Pracując na co dzień, szczególnie z początkującymi rekruterami, widzę, jak bardzo brakuje im wsparcia na początku swojej pracy i dobrego wdrożenia do tego zawodu. Nie dziwi mnie zatem, że tak wielki odsetek osób badanych doświadcza wypalenia zawodowego. Są zdani tylko na siebie, nie mają profesjonalnego wprowadzenia, nie wiedzą, na czym się opierać, co prowadzi do ciągłego stresu, zamartwiania się, nerwów i w konsekwencji właśnie do wypalenia. Ciekawym dla mnie wnioskiem są wyniki osób na poziomie liderskim. Choć procenty nie są aż tak drastyczne, to jednak widać, że cały czas w wielu firmach obszar HR nie jest odpowiednio zorganizowany, co z pewnością wymaga poprawy, aby zapewnić firmie i pracownikom jak najlepsze warunki pracy" – powiedziała Joanna Urbańska, współautorka badania.

 

Wiele aspektów wymagających poprawy w branży HR

Ponadto prawie co drugi specjalista HR, jest gotów na zdecydowane zmiany w karierze – 47,9% ankietowanych rozważa zmianę branży i pracy.

– "Jest to duża liczba specjalistów, którzy aktywnie rozważają lub planują zmienić profil działalności. Taki odsetek wynika prawdopodobnie z wysokiego poziomu stresu w pracy, braku pozytywnego feedbacku i docenienia osiągnięć przez przełożonych. Wyniki dają do zrozumienia, że istnieje wiele aspektów wymagających poprawy i wprowadzenia nowych praktyk. Wszystko po to, by zatrzymać specjalistów na ich stanowiskach pracy" – skomentował Evgeny Izotov, dyrektor generalny CleverStaff.

Z wynikami badania można się zapoznać, przechodząc pod link: https://bit.ly/4bxernA

Badanie zostało przeprowadzone przy wsparciu partnerów badania: Look4IT, Flexi.pl, popularny portal biznesowy PolecanyBiznes.pl, Medivacant, Calamari.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz