PolecanyBiznes.plWiadomości biznesoweZielone biuro sposobem na wellbeing pracowników
Zielone biuro sposobem na wellbeing pracowników

Zielone biuro sposobem na wellbeing pracowników

przez Biznesowe materiały prasowe

Dbanie o wellbeing pracowników jest już nie tylko trendem wśród świadomych pracodawców, ale wręcz podstawowym elementem strategii employer brandingowej. Doceniony i otoczony opieką pracownik jest bardziej zaangażowany i lojalny wobec firmy, z którą jest związany. Jakie są skuteczne sposoby na utrzymanie komfortu fizycznego i emocjonalnego pracowników? Jednym z nich jest wspólne wysiewanie i dbanie o rośliny w miejscu pracy, tworząc "zielone biuro". Jak skutecznie zaangażować personel do tego działania?

 

Jak dbać o wellbeing pracowników?

Młode pokolenia, wchodzące dopiero na rynek pracy, mają inne oczekiwania względem pracodawców, niż poprzednie generacje, chociaż podejście do zatrudnienia zmienia się także wśród starszych pokoleń. Nie chodzi tylko o atrakcyjne wynagrodzenie, ale przede wszystkim atmosferę w miejscu pracy, dbanie o wellbeing pracowniczy, podejmowane przez firmę działania w zakresie ESG i finalnie utożsamianie się z marką.

– "Dbanie o szeroko pojęty dobrostan pracowników, czyli tzw. wellbeing nigdy nie było tak ważne, jak obecnie. Według najnowszych badań [1] aż 63 proc. pracowników odczuwa stres przynajmniej raz w tygodniu, a 65 proc. z nich twierdzi, że stres negatywnie wpływa na ich pracę. Zapewnienie odpowiednich warunków biurowych przyczynia się do polepszenia komfortu pracy, a w rezultacie – redukcji absencji pracowników i rotacji personelu" – mówi Aneta Powązka, manager ds. marketingu w firmie produkującej nasiona roślin W.Legutko.

 

"Zielone biura" odpowiedzią na potrzeby pracowników

Rośliny i kontakt z naturą mają korzystny wpływ na kondycję fizyczną i psychiczną człowieka. Poprawiają jakość i wilgotność powietrza, a także stanowią atrakcyjny element wizualny czy dekoracyjny. Dowiedziono już także, że przestrzeń biurowa, w której znajdują się rośliny, ma realny wpływ na zadowolenie z miejsca pracy, ale także koncentrację i produktywność. Zielone środowiska sprawiają, że człowiek korzysta z mniej skomplikowanych procesów myślowych. Właśnie dlatego interakcja z roślinami wpływa na poprawę koncentracji i ułatwia wykonywanie zadań. Co więcej, wzbogacanie przestrzeni biurowych roślinami wzbudza w pracownikach poczucie, że pracodawca troszczy się o nich i ich samopoczucie. To z kolei, przekłada się na wyższy poziom wellbeingu pracowników [2].

– "Zielone biura to przestrzenie ekologiczne i komfortowe, sprzyjające zaangażowaniu i otwartości umysłu. Rośliny zmieniają surowe przestrzenie w miłe dla oka środowisko, co znacząco zwiększa poczucie komfortu. Regularny kontakt z naturą jest również postrzegany jako czynnik pozytywnie wpływający na zdrowie psychiczne, redukujący symptomy depresji i niepokoju. Co więcej, patrzenie na rośliny działa odprężająco na oczy, co jest szczególnie ważne w przypadku pracy przy komputerze" – przekonuje Aneta Powązka.

 

Ogród w biurze

Gorącym trendem jest obecnie wspólne pielęgnowanie zielonych przestrzeni biurowych. Uprawianie roślin działa uspokajająco i terapeutycznie. Ogrodnicy wskazują, że to wartościowy sposób na spędzanie wolnego czasu, który relaksuje i daje poczucie spełnienia. Ogrody dają im poczucie dumy i samozadowolenia [3].

– "Zielone biuro to nie tylko rośliny ozdobne, ale też użytkowe, takie jak sałata, bazylia, szczypiorek, rzodkiewka czy pomidorki koktajlowe. Wspólne wysianie i pielęgnacja to namiastka ogrodu, zwiększająca poczucie przynależności do zespołu oraz odpowiedzialności. Warzywa i zioła ogólnodostępne są także zdrowym dodatkiem do posiłków pracowników – kanapki czy sałatki – to zatem doskonały przykład wpływu na wellbeing pracowników" – podsumowuje Aneta Powązka.

 

Wellbeing pracowników w biznesie – podsumowanie

Działania mające na celu szeroko pojęte samozadowolenie pracowników to ważny element strategii świadomych firm. Uprawianie roślin w biurze daje możliwość odpoczynku oraz socjalizacji z innymi pracownikami. Ma także korzystny wpływ na ich zdrowie i samopoczucie. Buduje w nich również mocne poczucie przynależności do danej organizacji.

 

Źródło: newseria.pl.

Powiązane artykuły

Napisz komentarz